| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la formatarea textului într-un document, există niște reguli generale privind mărimea titlului, a subtitlurilor și a textului? Spre exemplu, în referate îmi plăcea să pun mărimea 11 la scris fiindcă așa credeam că se face, dar nu sunt sigur.

Răspuns Câştigător
| Crylia a răspuns:

Buna! O sa iti spun ce reguli a trebuit sa urmez eu pentru atestatele mele. In general acestea se folosesc in documentele mai oficiale sau in anumite tipuri de lucrari (precum cele primite la facultate).
- font Times New Roman
- marime 12
- aliniament justify
- tab in fata fiecarui nou paragraf
- nu e o regula, dar titlurie trebuie sa aiba in general marimea de 16-20 (poti sa le bolduiesti)
- iar nu e o regula, dar subtitlurile ar putea fi de 14 (poti sa le bolduiesti)
- daca vrei tu poti numerota si paginile

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista reguli generale, dar pot exista reguli ale unor institutii/firme referitor la cum sa fie setata scrierea. De ex. am vazut ca in unele cazuri se prevede litera Times New Roman, de cel putin 12, cu aliniament central sau in stanga, etc.