| pacalaandrei123 a întrebat:

Salutare TPU,am o intrebare legata de freelancing.
De la o vreme tot vad pe site uriile de frelancing tot mai multi programatori web,ceea ce e normal avand in vededere importanta websituriilor,bloguriilor, aplicatiilor web etc in ziua de azi.Ideea e ca in topul programatoriilor 9la modul general) se afla front end dev si web development, aceste doua joburi.Acum lucrul pe care nu l inteleg eu este:Cum e posibil sa fie in top front end developerii? nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu ei,dar nu inteleg pentru ce sa platesti un om care iti face doar interfata,(front end dev) cand poti plati pe unul care sa ti faca tot pachetul(web developerul). In traducere nu mi se pare profitabil pentru un beneficiar sa dea bani la unul care i face fata proiectului,apoi sa mai dea bani la altul ca sa i faca si serverul si baza de date! Mi ati putea spune de ce este preferat front end developerul? poate mna vorbesc in necunostiinta de cauza, poate stiti voi ceva? Argumentati! funda!

1 răspuns:
| SpikeSpigel a răspuns:

Unul stie sa le faca pe ambele.
Celalalt este specializat si are vedere in spatiu si imaginatie si ti-l poate face foarte, foarte frumos, pe cand celalalt ti l poate face doar frumos sau mai urat.