| phpmyadmin123 a întrebat:

Buna seara! Adresez intrebarea aceasta web developerilor care fac doar sau si freelancing.

Cum va descurcati, ce cerinte au oamenii carora le oferiti servicii de web development? Am 13 ani si ma gandeam sa incep si eu sa ofer servicii, descurcandu-ma destul de bine atat cu partea de front end cat si cea de back-end.

Am mai facut chestii de genul, din care am facut destul de multi bani, doar ca era vorba de game development, mi-e frica sa incep sa vand servicii de web development, dar nu stiu de ce. Voi cum va descurcati? Eu nu le am cu wordpress-ul, este necer sa invat sa-l folosesc? Pana acum am facut direct din VSC si am urcat pe net, nu am folosit template-uri, nu stiu, dar imi place munca de la 0 in general si nu stiu daca este ceva rau in asta. Voi cum procedati?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 anisori nu poti sa oferi nimic, fiindca nu ai cunsotinte in acest domeniu si apoi nu te poti inscrie pe nici un site profesional, unde cerinta este PESTE 18 ani!

Pune mana serios pe carte si invatat la romana si matematica pe rupte, sa fii capabil sa iei nota buna la evaluarea nationala ca sa intri la un liceu bun, posibil de IT, avand sanse in viitor sa inveti ceva in acest domeniu.

| phpmyadmin123 explică (pentru Violleta2022):

Evident ca poti, doamna draga. Am mai facut-o in trecut, atat ca domeniul era de game development, varsta nu are relevanta cat timp lucrezi bine. Intrebarea nu are scopul ca lumea sa imi spuna daca pot face asta la 13 ani, ci ca sa aflu mai multe despre piata in general. Cum sunt oamenii cand vorbim de freelancing, mentalitate, cerinte, ce mai trebuie sa invet, etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru phpmyadmin123):

Lucrez in domeniu, sunt angajator si stiu ce spun.
la anisorii tai este imposibils a ai cunsotinte care sa te faca pe tine developer.
Mai ai cale lunga pana acolo. Acum este importants a inveti al scoala, sa fii capabils a dai un examen de evaluare si sa intri la un liceu cu profil de mate-info daca asta vrei sa afci pe viitor, nu sa cauti joburi pe aici, ca nu va angaja nimeni un copilas.
Apoi, daca stam si ne gandim la legalitate, esti inca sub 15 ani, deci imposibil sa te ia cineva.
Toate la timpul lor!
Acum isi afara si bate mingea, fii copil cat mai poti, ca ai tot timpul din lume sa muncesti dupa 18 ani, cand termini liceul.

| phpmyadmin123 explică (pentru Violleta2022):

Trecand peste greselile de scriere groaznice, doresc sa fac o observatie in legatura cu faptul ca, postare nu are rol pentru a gasi pe cineva sa ma angajeze, citez "Voi cum va descurcati? Eu nu le am cu wordpress-ul, este necesar sa invat sa-l folosesc?", nu am cerut sau cautat niciunde vreun job, chiar am intrebat pentru a primii sugestii, sfaturi, ce sa mai invat, ce mai este necesar, nicidecum ceva legat de un job. Nu are legatura varsta, fiind freelancer, nu intereseaza pe nimeni cat timp lucrez bine. Cum am zis, am fost, si o sa mai fiu cu siguranta. Seara faina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru phpmyadmin123):

Ba are legatura varsta, fiindca site-urile profesionale NU accepta copilasi, ci "OVER 18 years old".
Lucrez si platesc peste 20 de freelanceri in acest moment, deci cunsoc foarte bine conditiile lor de inscriere pe un site profesional cat si profesionalismul de care dau dovada.

| Frank51 a răspuns:

Este foarte greu să lucrezi cu oamenii, de foarte multe ori nu le place rezultatul, nu cred că merită pentru bani putini să te frece la cap orice dorel.

În schimb, dacă lucrezi cu firme mari gen bănci, magazine mari(altex, eMAG, flanco) etc, acolo este mult mai bine, pentru că ai echipe de comunicare.

Te pricepi la deploy? Știi să lucrezi pe branchuri? Ești adaptabil? Ai disponiblitatea să înveți librării vechi gen twig django jinja? Folosești github?

Web developing ul este cea mai grea ramură a programării, trebuie să știi foarte multe, și nici nu vreau să intru in discuția cu wordpressul laughing

Ai auzit de react? Știi ce este o componentă?

| phpmyadmin123 explică (pentru Frank51):

Banuiesc ca este cea mai grea, dar banuiesc ca una dintre cele mai bine platite, evident ca folosesc github, adresez des intrebari pe stackoverflow, ma gandeam sa incerc si Copilot doar ca imi place sa fac totul singur. In legatura cu react, evident ca am auzit, doar nu sunt nebun laughing), react si multe altele, cum ar fi node.js, jquery, totusi, am incercat sa lucrez si sa invat doar node.js cu MySQL doar ca nu prea am reusit mare chestie asa ca am zis ca le las pe mai tarziu. Totusi, ma dezamageste faptul ca zici ca nu ar merita pentru bani putini, aveam asteptari in general, din cate am vazut eu se cer destul de multi bani, pe fiverr de exemplu, acolo am mai lucrat, dar acum depinde, cat inseamna mult pentru tine sau cat inseamna pentru mine, care am 13 ani, in orice caz, iti doresc o zi faina in continuare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru phpmyadmin123):

Cu răspunsurile de aici, doar crezi, nu-ți poți face o părere.
Și nici eu n-aș vorbi. Ce are legătură cu munca sau interesele își găsește răspuns/discuții pe grupurile destinate acestora.
Încercă ce dorești, o să vezi imediat dacă e o idee bună.

| Frank51 a răspuns (pentru phpmyadmin123):

Nu ai înțeles ce am spus.

Tu nu ai experiență, nimeni nu ar face contracte cu tine. În web development 99% din proiecte sunt in derulare, nu sunt luate de la zero, deci îți este dificil să faci contracte din cel puțin 2 motive.

Deci tu vei face bani puțini de la oamenii cu companii foarte mici care nu au bugete mari pentru website.

Dacă vrei să-ți dau mai multe informații putem vorbi în privat deoarece eu lucrez în domeniu. Nu totul e lapte și miere, deși este plătit bine sunt și dezavantaje, trebuie să înveți librării și platforme învechite pentru că nimeni nu schimbă un site cu totul, ci se face doar actualizare, and this sucks.

Cele mai faine proiecte sunt cele mari unde se lucrează cu react sau angular, nu ai stres deloc.

| phpmyadmin123 explică (pentru Frank51):

Daca ai timp, as aprecia.