| Alexxanndru a întrebat:

Am revenit cu o problema care imi da batai de cap si m-am gandit sa va intreb si pe voi, poate ma ajutati :). Deci un prieten si-a cumparat de la Altex castile Marvo H8627 (http://www.altex.ro/casti-gaming-marvo-h8627-rosu ) dar a intampinat probleme cu acestea. El foloseste un laptop Hp pavilion ( imi scapa acum modelul) care are doar o singura mufa jack, dar pentru a folosi castile ( care au 2 mufe jack) a comparat un adaptor ( ambele fire ale castilor intra in adaptor, care intra in mufa jack a laptopului). Problema e ca poate auzi pe casti, dar microfonul acestora nu functioneaza, se aude in continuare din microfonul laptopului. Ce e de facut? Daca conecteaza castile la telefon prin intermediul adaptorului acestea merg perfect. Mai demult daca, conecta doar un microfon in aceasta mufa putea inregistra dar nu mai auzea niciun fel de sunet de la laptop ( nici prin boxele standard). Deci are careva idee ce e de facut?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Cand s-a instalat driver-ul audio, in sistem a aparut in Control Panel si un soft de schimbat setarile pentru sunet (manager audio). Intra in program si vezi daca exista optiuni de selectare intre microfon intern (incorporat in laptop) si extern (din casti).
Intai vizualizezi cu atentie, apoi faci modificarile pe care le consideri necesare. Iti notezi pasii, pentru a aduce optiunile la starea initiala, daca problema nu se rezolva.