| anonim_4396 a întrebat:

Am niste casti cu mufa jack. Daca cumpar un adaptor jack to usb c castile vor functiona la laptop prin mufa usb c? (Castile au si microfon si vreau sa mearga si acesta). Am nevoie deoarece prin mufa jack de la laptop nu merge microfonul. (Acesta nu este stricat, la telefon merge). Multumesc!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vezi că te-a aburit colegul: ieșirea usebe NU furnizează semnal analogic ci digital deci NU-ți cântă căștile!

| nicu991 a răspuns:

Verifici in fisa tehnica a laptopului tau. Acolo ar trebui sa scrie toti parametrii suportati de catre portul usb-C.
Ai porturi jack pentru casti si microfon separat? Poti rezolva cu un adaptor de genul acesta https://bilder.tragant.de/produkte/orig/5c13aceeb86a37.04977663.jpg

In Windows 10 ca microfonul sa functioneze trebuie sa-i permiti din setari, categoria Privacy.

| RaduRobertRO a răspuns:

E posibil sa nu recunoască corect driver-ul la laptop. Asadar ai sanse 50% sa nu mearga nici cu adaptor.