| RăzvanSTO a întrebat:

As vrea sa mi achizitonez urmatoarele componente si vreau sa stiu daca sunt compatibile si daca ar trebui sa schimb din 8 gb ram single channel de 3000mhz in 8 gb dual channel de 2666mhz. Wishlist ul este urmatorul:
https://https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/352 6380/

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Sursa e absolut overkill la ce ai acolo si in plus am vazut multi oameni care au avut probleme cu surse njoy, am pus una mai ieftina care si aia e mai mult decat iti trebuie.
Da, ramii dual channel au un avantaj in jocuri insa mai bine pastrezi placuta aia si mai cumperi una identica, asa ramai si cu frecventa mai mare si o sa ai si dual channel.
Am schimbat acel wd cu un seagate, eu am tot seagate dar de 2tb si isi face treaba cu brio, si ca sa stii, daca mai pui vreo 90 de lei iti poti lua de 2tb.
Cu diferenta de la sursa am adaugat un ssd de 120gb pe m.2, pe el iti pui windows-ul si deja e racheta pc-ul.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3526520/

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In nici un caz, ramai la Corsair, 1 placa de 8GB.
In viitor se vor mai ieftini, si o sa mai poti lua una identica, sa faci dual channel.
Cumparand acum de la un brand ieftin poti avea surprize neplacute (au mai venit defecte din fabrica, trebuie sa le trimiti inapoi, mai asteapta o saptamana sau mai mult pana iti trimit alta...
SAU o sa ai parte de un mdel ce nu are tensiuni stabile...)

Configuratia actuala e decenta, (placa video posibil sa aiba nevoie de upgrade in vreo 3 ani).

Configuratia per total e acceptabila, in acest buget mai bine nu se poate.

Sursa, desi de la un producator de nisa, si neconsacrat intr-ale surselor, are specificatii ok (mai putin eficienta, 82%) pentru pretul cerut.
Mergi cu ea ACUM, si DACA doamne fereste o sa ai probleme, o sa intelegi cat de importanta e o sursa de calitate.
Repet: dupa cifre, si nJoy arata bine si nu ar trebui sa puna probleme.

| RăzvanSTO explică (pentru bogdan324):

Mersi pentru timpul acordat!
Piesele sunt compatibile?

| bogdan324 a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Iti dai seama ca nu le-am pus doar sa ma aflu in treaba, normal ca sunt compatibile.

| RăzvanSTO explică (pentru NLS):

Multumesc pentru ajutor!winking