| Dante30 a întrebat:

Ce parere aveti de arhivare ca si optiune de backup vs cloud, stick, hdd extern?

Intreb deoarece citind ceva articole pe subiect ma aflu in dubii, daca este optiunea de arhivare ideala pe termen lung sau prezinta un risk de corupere a datelor.
In prezent backupul in cazul meu fiind practic copy+ paste al respectivelor date pe un hard extern + cloud in unele cazuri.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nimic nu este in siguranta perfecta si nu tine o vesnicie.
Nici Murphy nu doarme!

Dupa experienta mea, cele mai "rezistente" copii le am pe hard disk-uri Western Digital 80Gb, de peste 10 ani. Functioneaza si pastreaza informatiile fara probleme. Periodic, magnetizarea se poate refrisa.

Copiile pe CD /DVD-uri sunt mai riscante, dupa un timp devin transparente si inutilizabile.

Stickurile de memorie au un numar limitat de citiri /scrieri, chiar date de fabricant.

In Cloud, nimeni nu stie cand pierzi accesul sau se opreste serverul. De secretul informatiilor nici nu vorbesc.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu unu am datele pe hard intern, extern, google driver si pe cd urii, am date importante

| Dante30 explică (pentru RAY):

Salut ray, ce hard extern folosesti?

| RAY a răspuns (pentru Dante30):

Wd elements si l-am bagat in multe pc urii dar nu am avut probleme cu el, il am de 2 anii, mufa s-a rupt dupa 1 si jumatate dar am pus mufa de la încărcătorul de Samsung merge super ok

| adrianbestboy98 a răspuns:

Eu unu prefer orice tip de stocare Cloud adica un hard disk extern ti-se poate corupe si sa nu mai poti sa il accesezi(sapt trecuta a venit o domana la noi la service), stickul la fel nici el nu poate tine mult dupa un timp se arde(am patit-o eu si am pierdut ceva date) la fel acum incerc sa reinvii hardu de la laptopul meu ca sa mut datele importante in cloud dupa poate sa moara linistit

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Exact. Arhiva encriptata si parolata in cloud. Sau pur si simplu cloud sync. Backup local pe vreo 3 harduri externe, dar tot clodul e miezul.