| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre placile de baza si video de la GIGABYTE?

13 răspunsuri:
| Bisbiavatar12 a răspuns:

La placi de baza nu ma bag, dar mie mereu mi-a placut racirea celor de la gigabyte, dar si performanta.

| Nelamuritul a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Placile lor cel putin GTX 1070 sunt cele mai ieftine si de aia as vrea sa cumpar, dar nu stiu cat de bune sunt la performanta si la rezistenta in timp.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Nelamuritul):

Eu am exact un gtx 1070 de la gigabyte, varianta cu 3 ventilatoare. Imi ruleaza toate jocurile in 150+ fps (csgo, lol, S.T.A.L.K.E.R. si bfme 2). Joc si battleground pe high-ultra, la 50-70 fps, dar inca e in early acces si nu este optimizat cum trebuie. Oricum, merita

| anonimg a răspuns:

Eu sunt de parere ca sunt cele mai bune; cele mai durabile si de incredere in rezistenta in timp. Sunt 100% pro. thumbs up

| Nelamuritul a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Si ce placa de baza ai?

| Nelamuritul a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Daca tot iau o placa video de la ei as lua si placa de baza tot de la ei. Si ma gandeam la asta https://altex.ro/......sata3-matx

| Louys a răspuns:

Cele de baza nu stiu, dar cele video sunt foarte bune.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Nelamuritul):

B350 tomahawk parca.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Nelamuritul):

Ce procesor vrei? si cam ce buget special pentru procesor estimezi ca ai? Poate gasesti un amd ryzen mai performant.

| Nelamuritul a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Placa de baza MSI Mortar B250m
Procesor i7-7700
Placa video MSI Armor GTX 1070
Memorie RAM Hyperx Savage 8GBx2, 2133, CL13
Sursa FSP Raider 750w 80+Silver
HDD WD 1T
SSD KINGSTONE UV400 120GB
Carcasa Genesis Titat 550 Plus
Asta e configuratia pe care am ales-o. Dar avand in veder cresterea de pret a placi video+lipsa de stoc de ceva vreme ma gandeam la GIGABYTE.
Ryen nu vreau din 2 motive.
1.Este un pic mai slab, dar ttusi vizibil in jocuri 1080p.
2.Nu are placa video integrata ca Intel.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Nelamuritul):

Intr-adevar, poti merge astfel pe Intel, dar avand placa video dedicata nu prea conteaza motivul cu nr 2.

| Nelamuritul a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Vreau 2 monitoare. 1 Pe unul folosesc sa ma joc, iar pe celalalt sa am ceva aprins in paralel...chrome...chestii ce nu cer resurse mari.

| alexboss2020 a răspuns:

Foarte bune dar nu prea am avut multe placi video sau placi de baza de la gigabyte am acum doar de la MSI sunt fan MSI! Momentan am un b350m gaming pro combinat cu un RX 580 MSI 8GB GAMING X si cu Ryzen 7 1700!