| Barganel a întrebat:

Spuneti-mi va rog, cum pot formata un HDD care are windows instalat pe el?
L-am scos dintr-o unitate pe care nu o foloseam, am cumparat un rack si totul este ok doar ca nu-minda voie sa-l formatez deoarece este "protejat" de windows! Dau funda

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt doua metode:
-il pui intr-o unitate indepartand (scotand cablurile) HDD-ul original si il lasi pe asta singur. Pornesti calculatorul si pui repede un DVD cu Windows de boot. Daca nu apuci bagi DVD-ul si mai tarziu si restartezi PC-ul cu DVD-ul in unitatea optica. Apoi pornesti instalarea de Windows si cand ajungi la optiunile de drive stergi partitiile. Adica aici: https://imgur.com/a/464W9Bs
-a doua metoda este sa-l stergi din Windows. Intri la Disk management si stergi Disk1. Atentie! Disk0 este cel de pe care ai boot-at.
Dupa asta poti sa refaci partitia si sa-l formatezi din Windows.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuze! Am uitat sa-ti dau un link pentru situatia 2. http://bit.ly/2SsjH7y