| georgelas12 a întrebat:

Cine imi spune si mie cum formatez partitia in care se afla instalat windows-ul din bios deoarece vreau sa imi instalez alt windows dar nu se sterg datele din c.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti formata din bios ci doar sa reinstalezi windowsul din bios.
Nu poti formata partita C unde va fi instalat windowsul fara sa stergi tot.Format inseaman a sterge orice urma din C.
Salvezi datele,pozele jocurile descarcate,video,muzica,documentele in general pe alta partitie D de de axemplu sau pe un stick sau pe dvd-uri,apoi bagi windowsul in uniatate si dai restart.
Cand booteaza cd-romul si iti apare un mesaj de genul „ boot atappi from cd" apesi orice tasta.
Dupa copierea filelor, vei fi nevoit sa formatezi partitia c, vei urmari mesajul din partea de jos a ecranului care te conduce in pasi.
Dupa formatare, vei instala windowsul in partita formatata C, nou nout si curatat de tot.Aia inseamna formatare.
Spor la treaba.

| georgelas12 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult! raspunsul tau m-a ajutat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgelas12):

Cu placere, oricand.

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Partiţiile nu se formatează din BIOS. Se formatează când bootezi de pe DVD-ul sau stickul cu Windows.

| StefanKogut a răspuns:

Startezi de pe dvd, dealoci tot saptiul de pe disk, sau pe cel pe care il contine partitia in care ai avut anterior windows-ul si dupa aia faci noi partitii pe care le formatezi.

| Benito2014 a răspuns:

Salveaza datele de pe C in alta partitie( daca ai alta partitie ), daca nu, esti obligat sa salvezi toate datele pe un stick sau un hard extern! Alta solutie, nu prea ai!