| User234588 a întrebat:

Salutare tuturor, vin cu o intrebare, cand incep sa bootez mac os de pe un stick dupa ce se incarca acea banda de sub logo-ul Apple 70% se oprește si imi apare un cerc cu o bară gen multimea vidă. Este vorba de un macbook pro 2009, actualmente are win 10 instalat deci nici vorba de recovery sau orice alta comanda. Ceva sugestii? Multumesc frumos (stick-ul bootabil este facut in virtual machine )

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Cum ai facut stick-ul in virtual machine?
asta e o intrebare care ma intereseaza personal... ce virtual machine ai folosit, ce guest OS ai folosit de unde l-ai luat, etc.

in orice caz, problema cu virtual machine e ca trece printr-o emulare de usb, care poate sa nu mearga cum trebuie, mai ales ca tampenia de MacOS cand e vorba de stick-uri face NUMAI dd (sper ca stii ce e aia) care e foarte lent, si nu face nici o verificare

asa ca din pacate nu stiu cum ai putea sa verifici stick-ul, tot ce poti sa faci e sa cumperi unul de cea mai buna calitate (dar scump) si sa il infigi in cel mai bun usb al calculatorului, neaparat unul din spate, care sunt lipite direct pe placa de baza (au cele mai putine prelungitoare, mufe, etc. si deci, cea mai mica pierdere de semnal) dupa care sa faci stick-ul in virtual machine

| User234588 explică (pentru Bizon95):

Am un stick 3.0 si este facut cu disk maker x

| Bizon95 a răspuns (pentru User234588):

Aha, tot nu mi-ai spus de virtual machine tongue

| User234588 explică (pentru Bizon95):

12 pro

| Bizon95 a răspuns (pentru User234588):

Vmware workstation 12 pro?
sau ce? (ultima versiune e 15)
si de unde/cum ai pus macos in el?