| ChevyCruze a întrebat:

Salutari la toata lumea. Detin urmatorul pc:
1. SSD 240 gb
2. HDD 1 Tb Western Digital 7200 rpm 64 mb buffer
3. Memorie RAM 16 gb HyperX 1866 frecventa
4. Placa de baza Gigabyte 970a ds3p
5. Placa video Gigabyte G1 gaming R9 390 8 gb 512 bit
6. Procesor Amd FX 8370E 3, 3 ghz 8 core
7. Sursa Thermaltake 650w
8. Carcasa Segotep and black red

As dori sa stiu daca procesorul pe care il detin poate face bottleneck placii video? Multumesc frumos pentru raspunsuri si va doresc o zi buna tuturor.

9 răspunsuri:
| CrappinMorth a răspuns:

Da, va face bottleneck in unele jocuri care necesita multa putere de la procesor. Cum ar fi ArmA 3.

| bogdan324 a răspuns:

Procesorul e ok dar aproape toate jocurile nu folosesc mai mult de 4 nuclee, compara 4 nuclee de amd vs Intel, intelul avand performanta mai mare pe nucleu, totusi nu exista bottleneck deci e ok

| ChevyCruze explică:

Astept raspunsuri in continuare. Multumesc happy.

| K0sti a răspuns:

Nu!

| ChevyCruze explică (pentru K0sti):

Deci sa inteleg ca procesorul respectiv nu imi va face probleme de bottleneck la placa video? Sau vreo problema de limitare a acesteia in vreun fel? Mersi.

| K0sti a răspuns (pentru ChevyCruze):

Nu, stai linistit!

| ChevyCruze explică (pentru K0sti):

Uite o poza cu tempearturile si cat la % este folosit procesorul si placa video dupa aproximativ 30 de minute de Shadow Of Mordor cu detaliile la maxim (mentionez ca imi merge totul pe ultra cu rezolutie la 1920x1080 la 60 de fps constant, iar cu rezolutie 3840x2160 imi merge constant intre 25 si 35 de fps, iar in unele zone si mai mult)...E ok, sau reprezinta bottleneck? Multumesc.

| ChevyCruze explică (pentru ChevyCruze):

Http://imgur.com/qPVtHgF uite si poza....gpu e folosit la 100%, iar cpu undeva la 70-75%. E Bottleneck in aceasta situatie? Sau bottleneck e in situatia in care procesorul e la 100% iar placa video e la un procent mai redus?

| ChevyCruze explică (pentru ChevyCruze):

Nimeni, nimic?