| Gaby_Patrascu_1988 a întrebat:

Buna seara TPU rog si eu o parere despre acest calculator
PROCEsOR; Intel i5 4460 Quad Core CPU 3. 20GHz
COOLER PROCESOR; Cooler Master Hyper 212EVO
MEMORIE RAM: HyperX Fury Memorie RAM 8GB (2x4GB) 1866 MHz, Nero
PLACA DE BAZA; Asrock H97 Performance
PLACA VIDEO; VGA GBT GTX960 G1 Gaming 4GB 128 Bit
SSD; Samsung 850 EVO 250 GB
HDD; Western Digital 1TB Caviar Blue, 64 MB, 7200 RPM, SATA 6Gb/SEC
SURSA; Thermaltake Smart SE Modulara, 730W, Nero
CARCASA: Zalman Z3 plus
Accept si sfaturi :*

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Este un sistem de top, ce poate rula orice joc la rezolutie de tip full hd la detalii high spre ultra.
Daca spui ca le vrei pana in august inseamna ca nu ai banutii se le vei lua pe rand. Recomandarea mea este sa ii pui deoparte si sa mai astepti. Nu se stie cand nVIDIA mai lanseaza un gpu nou, samd.
Spre ex. amd a lansat in urma cu cateva zile r9 380x, placa videoce poate rula jocurile in rezolutie de tip 1440p iar cu 200 lei este mult mai ok decat orice alt 960 dupa piata.

| Gaby_Patrascu_1988 explică (pentru Jipa95):

Am gasit-o pe asta si cred ca imi place o sa caut un pic despre ea :* ASUS Radeon R9 380X STRIX GAMING 4GB DDR5 256-bit multumesc la toti pentru sfaturi :*

| Frank51 a răspuns:

E ok, desi placa video o sa fie prima care va trebuii sa o schimbi, deoarece nu este tocmai stralucita, nu ma refer ca nu e buna, ba din contra, dar la sistemul asta deja este vorba de performanta per tot sistemul si atunci placa video nu se ridica la performantele celorlalte componente, iti recomand sa optezi pentru o placa video cu bus minim 256 bits, si cu un bandwidth de minim 160GB/s.

| FlorinCiokan a răspuns:

E Bomba! Nu ai ce sa iti doresti mai mult laughing

| Gaby_Patrascu_1988 explică (pentru FlorinCiokan):

Vreau sa il am pana in august big grin am doar carcasa rami si urmeaza coolerul pentru procesor big grin

| Dimitrik a răspuns:

E okei daca nu ai bani in mana si vrei sa ti le iei pe rand si recomandarea mea ar fi sa astepti, pui bani de oparte si urmaresti ce se mai lanseaza! Spor la shopping!

| GeorgeHilgard a răspuns:

Foarte performant! Poti practica gaming pe el, mai degraba! Daca vrei sa il folosesti la birou, nu pentru. jocuri, iti recomand ceva mai simplu si mai ieftin(asta este cu siguranta foarte scump). Pentru jocuri este extrem de performant(chiar m-am speriat cand am vazut placa si procesorul).Din cate am vazut despre placa video, este pentru jocuri.Iti merg toate jocurile pana in 2018(inclusiv) daca nu mai mult.E un calculator super! Dar din cate am inteles, vrei sa-l faci din bucati. Oricat de bun va fi sistemul, se va misca la fel ca o babuta sclerozata.Ia un laptop la 6000 lei decat sa cheltui pentru niste bucatele care sa le asamblezi.Un laptop perfect nu poate fi asamblat asa....aiurea.Plus ca te va costa chiar mai mult decat unul chiar si mai performant.Pentru jocuri iti recomand Allienware.E la fel de performant, poate chiar mai bun decat asta si il iei ata asamblat, esti sigur ca iti va merge!

| Frank51 a răspuns (pentru GeorgeHilgard):

rolling on the floor)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Frate nu stii o boaba despre hardware si recomanzi laptop pentru gaming? Si pe deasupra Alienware? Si mai zici ca sistemul se va misca ca o baba? Un laptop la 6000 de lei? Cu banii aia faci un desktop de joci toate jocurile pana in 2070laughing) Te rog nu te baga unde nu stii pentru induci oamenii in eroare, si te rog nu te supara dar este adevarul.