| UnNumeScurt a întrebat:

Se merita sa iau un Huawei P9 lite 2017? Adica e bun asa la specificatii? Eu m-am uitat dar nu ma prea pricep =). https://www.emag.ro/......DDNW57BBM/ Sau sa iau un LeEco? Nu am auzit de firma asta dar a zis cineva ca e bun : https://www.emag.ro/......D3B77NBBM/ Dau funda cui ma ajuta sa aleg dintre astea. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce telefon ai acum?
Ce pretentii ai? La ce vrei sa il folosesti cel mai mult?
Peste cat timp iti propui sa il schimbi?
Bugetul? (ma gandesc ca e aproximativ 1100, atata am vazut ca e P9 lite prin zona mea)

Stii, presupun, cat de repede avanseaza tehnologia mobila.
Cam 2 ani e folosit in medie un telefon. Fie ca iti permiti si vrei ceva mai nou/mai puternic/mai mare, fie ca se se strica.

De ce nu as lua un telefon precum LeEco? Trecand peste brand, are procesor mai slab, si nu are slot de card.

Are si avantaje, ecran putin mai mare, USB Type-C, Dolby Atmos, sau filmare 4k, dar crede-ma ca nu o sa vrei sa filmezi prea mult 4k cu un astfel de telefon (nu a aceeasi calitate cu cea de pe aparatele high-end, si doar consumi inutil bateria).
As alege un brand mai cunoscut si consacrat precum Huawei.

Am Huawei P10 Plus, si desi ii gasesc cateva defecte minore (lipsa certificare IP68, ecran neprotejat oleofobic...), in rest, numai de bine.
Am facut cunostinta si cu P8 lite 2017 de curand, si e marginal mai bun decat P9 lite. Vezi daca il gasesti pe undeva, e greu de gasit nou.
Pe olx ai grija, multi isi vand P8 lite 2015 sub numele celui nou!

5 răspunsuri:
| Ruxandra2005 a răspuns:

După părerea mea Huawei P9 lite 2017 este un telefon destul de bun. Îți spun din propria experiență, îl am deja de un an și nu am întâmpinat nici un fel de probleme. Ți-l recomand.

| UnNumeScurt explică (pentru NLS):

Este mai bun P8 lite 2017 decat P9 lite 2017? Eu il folosesc sa vorbesc pe whatsapp, sa fac poze si sa joc jocuri, dar nu stie ce jocuri. Adica am un tell ffff slab, Philips S308, si cu el ma descurc, dar trebuie unul nou... Deci P8 sau P9?

| NLS a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8516&idPhone2=7983

convinge-te

P8 > 2017, ianuarie
Android 7
Kirin 655 (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)

P9> 2016, aprilie
Android 6
Kirin 650 (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)

In magazine slabe sanse sa il mai gasesti. (P8 ) Dar cauta, caci merita.
Eu am cumparat unul de curand pentru cineva, de pe olx. Dupa foarte multe cautari.
Exista multi smenari care vand varianta veche din 2015 sub numele celui din 2017. (asta la pret mai mic. Eu l-am luat cu 550)
Daca locuiesti intr-un oras mare, ai sanse sa gasesti si sa il poti vedea/proba. Se vand o multime, pe la 650/700 lei, unele aproape noi, la pretul acesta, mai rar iei teapa.

| DeXul a răspuns (pentru UnNumeScurt):

P8 Lite 2017 și P9 Lite 2017 sunt exact același lucru. Același produs sub altă denumire. P9 Lite simplu, fără an în denumire e modelul din 2016, ușor mai slăbuț.

| gelu1970 a răspuns:

Sunt asemanatoare. Doar ca p9 are doar 16 gb de stocare. Si asta e o problema in timpurile noastre. Insa poti sa ampliezi cu un card mini sd.