| anthonyrars a întrebat:

Se poate conecta un difuzor de 8ohm 0.25W la un cablu jack de 3.5mm?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate doar ca piesa care da semnalul trebuie sa reziste. Adica, daca tu bagi o rezistenta de 8 Ohmi unui dispozitiv care foloseste 32 Ohmi risti sa-l arzi. O rezistenta mai mica ii provoaca un scurt. spun asta doarece banuiesc ca acel cablu cu Jack vrei sa-l pui la un aparat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Exista si casti pe 8 Ohmi... https://www.dxengineering.com/parts/kwd-hs-5

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa si? Daca pui acele casti de 8 Ohmi la un aparat caruia ii trebuie minim 16 se arde. N-ai invatat la fizica legea lui Ohm? Daca rezistenta din circuit este mai mica creste intensitatea si se arde aparatul.

| ALex07539 a răspuns:

Da, este posibil să conectezi un difuzor de 8 ohmi și 0, 25W la un cablu jack de 3, 5 mm, dar acest lucru nu este recomandat din mai multe motive:

1. Impedanța: Difuzoarele de 8 ohmi sunt proiectate să funcționeze cu o anumită impedanță, iar cablurile jack de 3, 5 mm nu sunt proiectate să ofere aceeași impedanță. Acest lucru poate duce la distorsiuni și poate deteriora difuzorul.

2. Putere: Difuzoarele de 0, 25 W nu sunt foarte puternice și pot fi depășite de semnalul de ieșire al cablului jack de 3, 5 mm. Acest lucru poate duce, de asemenea, la distorsiuni și poate deteriora difuzorul.

3. Protecție: Cablurile jack de 3, 5 mm nu oferă protecție împotriva scurtcircuitelor sau a supraîncălzirii, ceea ce poate duce la deteriorarea difuzorului.

În general, este mai bine să utilizezi un amplificator sau un alt dispozitiv intermediar între difuzorul de 8 ohmi și cablul jack de 3, 5 mm pentru a asigura o conexiune sigură și fără distorsiuni.

| sierra1 a răspuns:

Fără nici o problemă!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Pai ideea e ca sunt device-uri cu jackuri de 3.5 care suporta bine-mersi casti de 8 Ohmi. Cu asta sintem de acord, nu? happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Draga, Gabi! N-ai inteles ca eu i-am atras atentia sa nu faca cumva greseala de a pune la un device care suporta mai mult un difuzor care are mai putin, si ca il poate arde? Daca device-ul suporta 8 e alta treaba. Nu de asta discutam eu. N-are nici o legatura ce spui tu cu ce ii atrageam eu atentia. In esenta ei i-am spus ca un difuzor poate fi cuplat la un Jack tata (sau mama) si printr-un jack mama (sau tata) poate fi cuplat la un device. Dar este esential ca rezistenta sa nu fie mai mica decat zice device-ul ca se pot arde chiar si amandoua. Si, da! Sunt device-uri care suporta si 8, dar daca pune difuzor de 8 la un device care suporta 8 nu are nici o problema. Nu voiam, insa, sa puna difuzorul la orice pentru a nu arde device-ul sau si difuzorul. Sper sa fi inteles ideea!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Salontanul):

Asa, asa. I got it!