| anonim_4396 a întrebat:

Slutari TPU, stie cineva cum se rezolva problema:

"'Marta are de cinci ori mai multe creioane decat fratele ei. Dacai-ar da fratelui ei 32 creioane, ei ar avea acelasi numar de creioane.

Cate creioane are fiecare?"

Dau funda!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

X=nr de creioane ale martei
y= nr de creioane le fratelui ei
x- 32=y
x= y*5
inlocuim x in prima ecuatie cu y*5 si rezulta
y*5-32= y
y*5- y= 32
Y*4= 32
y=8 deci fratele martei are 8 creioane.
x= y*5 deci marta are 8*5 adica 40 de creioane

| Incubus a răspuns:

Cum se face ca ai reusit sa iti faci cont pe TPU (ai stiut)dar nu sti cum se rezolva o astfel de problema (daca raspunsul tau este ca este usor sa iti faci cont atunci poate ar trebui sa mai lasi calculatorul si sa mai pui mana si pe carte si ai sa vezi ca si problema este usoara, cauta in manual si vei gasi, sa predat in clasa dar cine sa fie atent)