| vass19 a întrebat:

Salut, este o problema de teza in clasa a 5-a si as vrea sa aflu raspunsul daca stiti cum se rezolva : bunica are un numar de mere si un numar de pungi, daca pune cate 3 mere in fiecare punga o sa-i ramana 3 mere fara punga, daca pune 4 mere in fiecare punga o sa-i ramana o punga cu un singur mar, cate mere si cate pungi are bunica? dau o mare fundita

Răspuns Câştigător
| Osneros a răspuns:

X = mere
y = pungi
3y + 3 = x
4(y - 1) + 1 = x
Rezolva ecuatiile astea doua si ajungi la raspunsul tau.

4 răspunsuri:
| Jasmin3453 a răspuns:

Notam merele cu X si pungile cu Y
Y/3=1 rest 3x
Y/4=1rest x+y
> TIR y =4(x+y)
Y=4x+4y
Y=3+3x
4x+4y=3+3x
X=3-4y
4 (3-4y)+4y=3+3(3-4y)
12-16y+4y=3+9-12y
Y=1
X=3-4=-1
Sper ca intelegi si sa fie corect raspunsul

| Sorin_Chiri_1996 a răspuns (pentru Jasmin3453):

Deci bunica are -1 mar si 1 punga?

| Jasmin3453 a răspuns (pentru Sorin_Chiri_1996):

E matematica, mie asa mi-a dat, daca tu ai un raspuns mai bun de ce nu il arati? Chiar sunt curioasa.

| Osneros a răspuns (pentru Jasmin3453):

laughing

Biata matematica, ai schilodit-o.