| Andreea213 a întrebat:

Stie cineva cum sa golesc hard disck-ul? Stiu ca trebuie sa intru la My computer, apoi sa dau click dreapta pe Local disck C si asa mai departe, dar nu se goleste prea mult si trebuie sa dau de multe ori ca sa se curete cel mult 200 MG. Am si un program, dar la fel, trebuie sa curat de multe ori si se curata foarte putin. Aveti idee cum as putea sa golesc cel putin 3GB? La cel mai bun raspuns dau funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz e putin mai complicat.
Pentru w7 este putin spatiul de 20 Gb, ar trebui macar 40-50, iar restul de 100 Gb sunt suficiente pentru partitia D: (cred ca ai spatiu liber pe D: sa se poata taia 20-30 Gb din el si pus langa C:
Aceasta manevra necesita mai multe cunostinte de specialitate, ar fi bine sa apelezi la un specialist din localitatea ta. Intreaba-l daca se pricepe la RE-PARTITIONAREA hard disk-urilor, care au instalat win7.
Costul nu este mare (20-30 lei), dar necesita experienta.
Pentru orice eventualitate, copiaza-ti toate materialele importante (poze, filmari de familie, documente, etc) pe cateva stick-uri sau DVD-uri inainte de modificari!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ne spui ce sistem de operare ai, ce marime are hard disk-ul si ce marime are partitia C:, atunci te putem ajuta cu diferite posibilitati.

| octav005 a răspuns:

Pai intri la proprietati si dai format, si stergi tot ce este pe acea partitie. vezi sa nu fie cea din C

Bula
| Bula a răspuns (pentru octav005):

Pai, nai citit intrebarea?
Tocmai cu C: are problema! tongue

| octav005 a răspuns (pentru Bula):

Atunci reformatere si instalare un nou windows

| Andreea213 explică (pentru Bula):

Sistemul de operare e Windows 7, Hard disck-ul are 148 GB, iar partitia C are 19.5 GB.

| TronHD a răspuns:

Descarca acest program--WinDirStat apoi porneste-l el va analiza hardiscul pe care il alegi si iti arata niste patrate apoi ca o harta iar patratele cele mai mari sunt de fapt chestiile care consuma cel mai mult spatiu apoi stergi acel lucru dar mai intai te lasa sa vezi ce stergi

| Andreea213 explică (pentru Bula):

Multumesc mult!

| morius123 a răspuns:

Exista o aplicatie preinstalate numită disk cleaner (sau asa ceva) dar nu stiu ce windows ai caci eu am windows 7 si a funcționat dar eu nu stiu daca e instalat si pe alte editii de windows