| Ryaaan a întrebat:

Stie cineva cum sa pun o alarma la laptop? Ca la telefon cum ar veni, dau funda.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa folosesti un program pe care sa programezi alarma, sa redea o melodie la data si ora dorita, cum este si acesta:
http://freealarmclocksoftware.com/alarmclock.html

| JackR a răspuns:

Problema nu este chiar atat de simpla pe cat pare! Daca lasi laptopul conectat la priza si cu capacul deschis, atunci solutia lui Bula este OK. Dar daca inchizi capacul, nu mai functioneaza, pentru simplul motiv ca, la inchiderea capacului, laptop-ul intra in modul "hibernate" (in link-ul postat de Bula exista specificarea clara "Note: Free Alarm Clock will not wake up your computer when the laptop lid is closed."). La unele modele, exista in BIOS optiunea de a programa iesirea din "hibernare", la o anumita ora. Daca ai aceasta optiune, trebuie sa setezi evenimentul la 3 minute inainte de ora la care este programata alarma. Daca nu, singura optiune ramasa este sa te duci in "Control Panel"/"Power Options" si sa schimbi optiunea la inchiderea capacului, din "Hibernate" in "Sleep".

| Ryaaan explică (pentru JackR):

Inteleg.La mine nu merge sad. Mersi de ajutor.