| Crisisi a întrebat:

Sunt diferente de performanta intre Windows 10 Pro și Windows 10 Pro N? Și ce Windows 10 îmi recomandați.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Citeste asta: http://www.itprotoday.com/windows-10/what-are-windows-10-n-and-kn-editions

Pentru uz casnic este recomandat Home.

5 răspunsuri:
| PappZsoltAndras a răspuns:

Windows 10 Pro N nu are windows media apps, skype, mai multe lucruri instalate automat pe el. Mai detaliat gasesti aici(in engleza): http://www.tomshardware.co.uk/......-home.html

| Crisisi explică (pentru flixbuster):

Chiar și pentru gaming?

| flixbuster a răspuns (pentru Crisisi):

Mai ales pentru gaming.

Uite o comparatie de la mama lor:

http://www.microsoft.com/en-us/windows/compare

Tot ce lipseste la Home si are Pro sunt functionalitati pentru firme si administrare retele/domenii de calculatoare. Lipsa acelor functionalitati in Home poate insemna de fapt un sistem mai suplu/simplu - neincarcat cu functionalitati inutile (si care pot consuma resurse).

Daca citesti sectiunea de Games din comparatie vei vedea ca sunt identice cele doua versiuni - Home si Pro.

| Crisisi explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc happy. Și eu care foloseam pro ca prosti.

| flixbuster a răspuns (pentru Crisisi):

Stai linistit, nu e prostie ci nestiinta.

Exista o opinie generala (gresita) ca ce e mai scump e si neaparat mai bun. Cum Windows Pro este mai scump decat Windows Home, lumea crede ca e automat mai bun (dar nu stie exact de/la ce).

Asa ca si la furtisag se orienteaza tot spre Pro ca na, e mai scump/bun decat Home.

E ca intr-un banc: vine Bula acasa gafaind. Ta-su il intreba ce a facut, Bula ii zice ca fugit dupa tramvai si a economisit 5 lei. Ta-su ii da una peste cap si ii zice cu repros ca de ce nu a fugit dupa un taxi ca economisea 50 lei.