| AvalohAlyn a întrebat:

Ti-ar placea sa traiesti vesnic? De ce,da si de ce, nu?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Nu mi-ar placea.
Ar disparea astfel motivatia, competitia, lupta de a reliza cat mai multe lucruri intr-un timp delimitat (si necunoscut tie, ca durata), instalandu-se monotonia si apatia.

12 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Te-ai plictisi si nu ai mai fi motivat sa faci nimic.

| Iulian079 a răspuns:

Nu pentru ca te vei plictisi la un moment dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar placea sa traiesc pana ma plictisesc și sa mor atuncea cand ma hotarasc dinainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar sa am control asupra sanatatii și varstei mele...

| Oana92 a răspuns:

Da, eu as vrea. Pentru ca nu vreau sa mor, mi se pare groaznic gandul ca la un moment dat voi inchide ochii pentru totdeauna. Nu cred ca esti vreodata pregatit pentru asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa privesc toti oamenii la care ajung sa tin cum mor, la infinit? Sa fiu spectator la circul asta de prefacuti, perfizi, lasi si tradatori pentru totdeauna? Sa vad istoria cum se repeta si cum oamenii se transforma in animale, omorandu-se intre ei in timp ce din gura promoveaza empatia, egalitatea si toleranta? Sa vad prosti cum se trezesc regi peste noapte si alte turme de prosti cum ii preaslavesc judecandu-i doar prin avutiile pe care nici macar ei insinsi nu inteleg exact cum de le-au strans? Sa privesc cum turme intregi de oameni se lasa manipulati ajungand sa conlucreze impotriva propriilor interese? La infinit? Eu ma plictisesc daca ploua afara, ce as putea face cu nemurirea!?

Putine lucruri mi se par mai triste decat viata vesnica. Dar natura nu ar permite niciodata asa ceva, si-ar contrazice propriile legi. Fiti recunoscatori ca nemurirea nu exista.

| Fllyyper a răspuns:

Da... Hancock daca se poate laughing

| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

DA, tu?

| VelaJohnny a răspuns:

Majoritatea spun ca e nasol, dar nu cred ca e unul care nu s-ar lupta pentru inca o gura de aer, pentru o zi in plus, daca ar putea ar trai cat mai mult, oamenii au in inima vesnicia, au dorinta de a trai inca o zi in plus, de a se trezi la viata in fiecare dimineata, are pret viata in ochii fiecaruia. Cat despre monotonie...e doar o iluzie, ar fi minunat sa nu imbatranesti si sa nu te imbolnavesti traind o eternitate, nu stiu ce vad unii asa respingator la asta.

| RainmakerX a răspuns:

Da dar doar daca nu as fi singurul...
Ar fi ciudat, sa traiesti vesnic si sa-i vezi pe toti cei dragi murind rand pe rand.

| Liviu a răspuns:

Da,stiu riscurile, stiu avantajele, dezavantajele.Singuratea,ar fi unu din dezavantaje,dar deja ma 'bucur' de ea,deci? normal as accepta,mmm as putea trai sa vad genocid,sa vad rasismul cum infloreste,cum se distruge lumea,renaste o alta lume din cenusa,as trai sa vad evolutia omului, as putea vedea multe lucruri, mi-as putea dezvolta creierul mult mai mult de acum, as putea ajunge la apogeul maxim pe care il vom atinge sigur in cateva sute, sau mii de anii.Omenirea evolueaza, numai din cat am trait eu(am 24 de ani) Pot spune ca eu la 14 ani nu visam la tablete, sau smartphonuri.Asta era de domeniu Sf-ului atunci, ce sa mai pomenesc de ceasuri smart? nici nu visam asa ceva, in filme poate vedeam.Ma intreb in 10 ani ce o sa mai fiehappy

| milan9 a răspuns:

Daca Dumnezeu iti da un trup pe are in urma pacatului adamic o multime de afecte, de vulnerabilitati, si totusi in mod absolut sigur nu-ti ajunga o viata si poate nici o mie de vieti pentru a te bucura de frumusetea pe care conditia umana o ofera, cum oare nu ar putea acest Dumnezeu sa intretina bucuria existentiala a fiintei umane? thinking
Cum oare nu ar putea acest Dumnezeu sa intretina bucuria existentiala a fiintei umane in conditiile in care DOAR PENTRU A REINTALNI O PERSOANA draga pierduta ai fi dispus sa astepti si mii de ani, si asta numai pentru a avea din nou favoarea aceasta?
Eu personal, daca as fi sigur ca eternitatea imi va oferi din nou o existenta fericita langa acele persoane dragi pierdute as sarbatori in mod sigur acel fericit eveniment... happy