| MiHai3122 a întrebat:

Toate lucruri, gen windowsul si tot ce e in el, sunt pe hard disk?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Da, toate programele sunt instalate în hard disc (prescurtat se poate scrie și"HDD" -hard disk drive). Inclusiv windowsul care este un sistem de operare, este și el primul program care este instalat în HDD. La fel și jocurile, și orice program din calculator: toate se instalează în HDD. Chiar și driverele componentelor din pc sau laptop: toate se instalează în HDD. Hdd-ul este singura componentă în care se stochează orice fișier, orice program, orice sistem de operare, orice melodie, fotografie și orice videoclip.
Și pentru că tehnologia este în continuă dezvoltare, a apărut în loc de HDD o componentă mai rapidă decât acesta, și anume: ssd (solid state drive).
A apărut și sshd "Hybrid hard drives (care este jumătate hdd și jumătate ssd).
Dar la ora actuală ssd-ul este cel mai rapid și 100% silențios; nu face zgomot la fel ca un card de memorie. Dar este și cel mai scump.

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Da

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

HDD-ul (SSD-ul) este ca o camara plina cu alimente. In starea calculatorului de inchis, este totul pe el. Cand deschizi calculatorul se deschide si "bucataria" (memoria RAM) unde se pregateste totul dar numai o parte din "alimente" intra acolo (cele ce se folosesc in acel moment).

| RAY a răspuns:

Exista memoria externa = hardul disk, acolo se pastreaza totul, ssd sau hdd e acelasi chestie, unul e mecanic, unul e ca un stik, dar, tot acelasi scop are
memoria interna =memoria ram
la ora de informatica nu va invata nimic

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hard disk sau SSD, asta e varianta simpla a raspunsului. Nu are rost sa iti bati capul cu cea complicata care implica si BIOS-ul si firmware-ul fiecarui dispozitiv.

| Eduard619 a răspuns:

Tot, de la sistem de operare la aplicații poze etc.

| UchihaItachi1303 a răspuns:

Depinde pe ce il ai instalat, Windows-ul poate fii instalat pe un SSD (Solid State Driver) sau pe HDD.

| RAY a răspuns (pentru UchihaItachi1303):

Si un ssd ce naiba e?