| Marko456 a întrebat:

Va salut! Intampin probleme la conexiunea de internet. Aceasta problema se rezuma la imposibilitatea conectarii imediata, fiind obligat fie sa restartez router-ul, fie sa astept aprox 1 min pana se conecteaza. (Mentionez ca acest lucru este valabil atat prin LAN cat si prin Wi-Fi). Pentru a oferi un raspuns la problema mea, voi enumera cateva informatii, sper eu utile: cablul de internet (de la operator) este de tip ADSL, acesta este conectat la un router tip D-Link DSL-2750U (router-ul principal), iar din acest router se iese cu cablu FTP catre router-ul meu D-Link DSL-2790U. Mentionez ca la router-ul principal mai sunt si alte persoane conectate, cu dispozitive de tip Tp-Link (2 cu aceiasi problema) si DIR615 (care functioneaza fara probleme). Am incercat: resetare si reconfigurare router, modificarea ip-ul routerelor - mergand pe ideea ca exista un ip conflict, am incercat atat alocare ip static cat si dynamic... singurul lucru pe care nu l-am incercat: sa conectez un switch in portul LAN 1 al router-ului principal si din switch sa fac legatura catre ceilalti useri (fiecare avand routere in locuinte). Totodata mentionez faptul ca dupa ce astept aprox 1 min (uneori si mai putin) conexiunea este stabila, fara "request time out"in cmd. Va rog, un specialist sau o persoana care ma poate ajuta cu un sfat sau o idee. Cu deosebita stima!

1 răspuns:
| Kano112 a răspuns:

Dupa parerea mea routerele sunt prea slabe pentru ce ai tu nevoie... iti recomand unul mai puternic, iar din acela sa pleci cu un fir in PC. Eu iti recomand: Router wireless ASUS Gigabit RT-AC1200G+ Dual-Band.