| StefanAndrei441544 a întrebat:

Voiam sa stiu daca noile televizoare au porturile in parti (adica in stanga sau dreapta), stiu ca cele vechi le au in spate, adica mufele trebuie conectate perpendicular cu televizorul. (Ma refer la televizoarele din 2017, moderne, smart tv).
Multumesc anticipat. big grin

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Poziția porturilor ține exclusiv de alegerea producătorului, nu de an sau de performanța televizorului; poate doar de design. Dacă televizorul a fost proiectat pentru a sta pe perete, atunci probabil că porturile vor fi în lateral și în jos. Dacă nu, s-ar putea să fie în spate și/sau lateral. Alege mai întâi televizorul și apoi verifică locul porturilor (se văd din poze).

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Nu e o regula, eu am un TV Samsung mai vechi si are majoritatea porturilor lateral-spate, dar cablul de retea e in spate, pe la mijloc-stanga. Are un port USB si unul HDMI complet lateral.