| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un cablu HDMI sa vad pe TV video-urile de pe telefon. La filtru pe Emag apare "tip conector 1" si "tip conector 2". La ce se refera tipurile astea de conector 1 si 2?

https://m.emag.ro/......-8214743/c

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu stiu exact daca versiunile mai noi au suport, dar multi spun pe net ca pe v14 le merge, deci nu vad unde ar fi problema.

MHL nu face decat sa desparta portul microUSB al telefonului intr-un port HDMI si un port USB OTG, iar odata ce portul HDMI e prezent, se poate conecta ca atare la orice ecran prin HDMI.

Later Edit:
Din pacate uite ce am gasit aici:

https://forum.xda-developers.com/......t-t3886233

Status
List template by AdrianDC
- MHL: broken

Limitations
MHL does not work

Pe Android 9 cica ar functiona.

14 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

E vorba de tehnologia implementata. Mufa conectoare e la fel.
Citeste mai jos si vezi ce ti se potriveste:
https://petech.ro/hdmi-1-4-vs-hdmi-2-0-ce-alegi/

| AlleXuSS a răspuns:

Salut pentru a da share de la ecranul telefonului pe un tv, sau altceva ai nevoie de un cablu hdmi+adaptor de la conversia micro usb sau usb c depinde de ce conector ai tu la telefon si in legatura cu sau poti alege direct cablul acesta insa performanta sau calitatea o sa lase de dorit la a 2-a varianta https://altex.ro/cablu-microusb-hdmi-hama-83189-2m/cpd/CAB83189/

| AlleXuSS a răspuns:

Si in legatura cu, conector 1 sau 2 acestea pot fi
mama->mama sau mama->tata si viceversa
cablu cu iesire mama este folosit ca si prelungitor in timp ce cablul tata este direct conector nu stiu cum sa-ti explic sa intelegi e ca la oameni barbatul are femeia nu are laughing)

| AndreiMSV a răspuns:

Poți filtra rezultatele cu HDMI tata pe ambele conectoare.
Ne poți spune ce telefon ai?

| NLS a răspuns:

Telefonul trebuie sa suporte iesire HDMI pe mufa microUSB.

Cablul trebuie sa aiba intr-o parte mufa HDMI tata (conector 1)
Iar in la capatul opus - mufa microUSB tata (conector 2)

| utilizatorDin24052020 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Acest cablu conectat de la un telefon pe care redai un video full HD pe un televizor full HD, scade calitatea video de la telefon la TV?

| utilizatorDin24052020 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Am vazut ca este hdmi mama si hdmi tata si la conector de tip 1 dar si la tip 2.

| utilizatorDin24052020 a răspuns (pentru AndreiMSV):

Sony Xperia XZ1 Compact. Usb tip C. TV-ul este full HD

| utilizatorDin24052020 a răspuns (pentru NLS):

Am Sony Xperia XZ1 Compact cu usb tip C, suporta iesire HDMI?

| NLS a răspuns (pentru utilizatorDin24052020):

Pe gsmarena nu se specifica nimic, si m-am uitat pe cateva articole care apar pe tema asta si se specifica ca nu are.

insa cabluri exista, probabil cu convertor integrat.

https://www.prestarepair.com/......mpact.html

iar la final am gasit un articol in care omul zice ca merge.
https://www.reddit.com/......peria_xz1/

Atentie, in descrierea cablului HDMI to microUSB-Type C trebuie sa gasesti neaparat termenul MHL (Mobile High Definition Link).

| utilizatorDin24052020 a răspuns (pentru NLS):

Multumesc pentru ajutor. Chestia e ca eu pe Sony Xperia XZ1 Compact am scos sistemul de operare Android 9 si am bagat Lineage 16.0
Daca telefonul suporta iesire HDMI, conteaza sistemul de operare de pe el? Lineage 16 ii un fel de Android 9 modificat si cu toate aplicatile de la google scoase. Ma gandesc ca nu ar trebui sa conteze sistemul de pe el.

| utilizatorDin24052020 a răspuns (pentru NLS):

Deci cu MHL broken nu pot reda de pe telefon pe tv prin cablu, corect?

| NLS a răspuns (pentru utilizatorDin24052020):

Pe Lineage OS nu merge cu siguranta, si azi am gasit asta (valabil pentru Android):

https://www.mobilefun.co.uk/......o-your-tv/

Ar fi fost foarte simplu sa implementeze chestia aia, la fel cum face Samsung pe majoritatea modelelor, dar se pare ca Sony nu sunt de partea utilizatorilor.

| utilizatorDin24052020 a răspuns (pentru NLS):

Multumesc