| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Vreau sa imi fac un pc cu aio de 280mm si vreau sa il montez in partea de sus a carcasei, astfel incat impreuna cu ventilatorul din spatele carcasei sa scoata aer, iar cele 3 din fata sa traga aer, e ok asa? Ar trebui cumva ca coolerul sa traga aer de afara in loc sa scoata?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Cand ai racire pe apa nu mai conteaza chiar atat de mult acele scheme clasice, de exemplu eu am facut anul trecut un PC cu presiune negativa si are temperaturi foarte bune.
ADICA am doua radiatoare, cu 5 ventilatoare, si toate scot aer din carcasa.
Iar ventilatorul din spate l-am pus sa bage.
Consider ca e mult mai bine asa, ca radiatoarele sa elimine aerul cald rezultat din transferul de caldura direct in afara carcasei, decat sa mi bage aer cald inauntru.
Deci schema ta e buna, lasa radiatorul sa elimine aerul si ventilatoarele din fata sa bage.
La mine nu s-a putut, din cauza ca am avut doua radiatoare.