| rafy a întrebat:

Vreau sa montez un cooler pe partea de jos a carcasei sub placa video e bine sa il pun acolo pot sa-l lipesc cu picatura sau cum as putea sa il prind jos acolo? mersi mult

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Coolerul e pentru placa video sau pentru carcasa? daca e pentru placa video poti incerca sa-l lipesti (dar din cauza temeraturilor mari s-ar putea sa nu reziste mult picatura), daca e pentru carcasa pune-l pe laterala cum zice p3ly. Fa niste gauri daca nu ai (vb serios). Aerul ala trebuie sa mearga undeva, tu daca il lipesti de tabla jos, nu rezolvi nimic, o sa ti se supraincalzeazca coolerul si-o sa se arda.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Radiatoarele pentru procesorul placii video se lipesc cu o solutie speciala, termoconductoare (A+B ) cum ar fi asta: http://www.pcgarage.ro/......l-adhesive
Daca vrei un ventilator montat sub placa video, pe carcasa, pentru a evacua aerul cald din acea zona, exista ventilatoare speciale care se monteaza pe carcasa.
Cred ca ce vrei tu este un cooler mic pentru cipul placii video, daca stii ce faci iti cumperi un cooler mic si il lipesti acolo, si folosesti o alimentare din placa de baza. Dupa cum cred eu, mai bine te informezi mai clar pe un forum de specialitate - poti cauta pe computergames.ro, chip.ro, price.ro etc.

| fsdfsd a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu il montezi acolo, ii trebuie si o aerisire, daca nu are aerisire nu iti functioneaza corect
pe o parte laterala se poate monta unde sunt gaurile alea mici