| catalin542000 a întrebat:

Cum este recomandat sa pui un cooler de 360mm pentru un airflow cat mai eficient, in partea frontala sau pe tavanul carcasei?

De asemenea, daca ar fi sa fie mai convenabil partea frontala as putea ca ventilatoarele coolerului de 360mm sa le prind normal de radiator in partea dinspre carcasa si pe langa asta sa mai pun inca 3 ventilatoare in spatele radiatorului (acele ventilatoare care se regasesc din fabrica pe panoul frontal al carcasei)?

Si gen, atat ventilatoarele din fata radiatorului cat si cele din spatele lui (ar veni cumva 6 ventilatoare prinse de radiator), sa traga aer in carcasa.

Nu stiu daca m-ati inteles mai exact, deci as putea sa pun ventilatoare pe o parte si de alta al radiatorului dar toate ventilatoarele sa bata intr-un singur sens (adica sa traga aer), nu 3 sa scoata si 3 sa bage aer ca nu am facut nimic asa.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In carcasa unui calculator greu incap 3 ventilatoare de 360mm. big grin
Vorbeste cu un specialist in aerodinamica!

| catalin542000 explică (pentru Bula):

Raspunzi degeaba! Unde ai vazut tu ventilator de 360mm chiar si daca ar fi sa existe el?
Coolerul Cooler CPU EK Water Blocks EK-AIO Basic 360, nu inseamna ventilator de 360mm, inseamna 3 ventilatoare de 120mm.
Lamurit?

| Bula a răspuns (pentru catalin542000):

Ai uitat "micul" amanunt: sa precizezi despre ce cooler este vorba! tongue

| catalin542000 explică (pentru Bula):

Pe bune acum, tu ma ei la misto? Uite-te domnule mai sus la raspunsul adresat tie si chiar si la intrebarea pusa. Ai de doua ori scris numele coolerului wtf!

| Bula a răspuns (pentru catalin542000):

Poate am probleme cu vederea, dar in INTREBARE nu a fost dat numele cooler-ului!
Restul "raspunsurilor" (care nu-mi sunt adresate) n-am rabdare sa le citesc,

| catalin542000 explică (pentru Bula):

Asta îți spune ceva? Coolerul Cooler CPU EK Water Blocks EK-AIO Basic 360

Coolerul Cooler CPU EK Water Blocks EK-AIO Basic 360

Si după uitate mai sus la răspunsurihappy

| Bula a răspuns (pentru catalin542000):

Asta NU se afla din INTREBARE.
Doar ulterior, dupa primul meu raspuns ai scris-o.

Acum, raspunzand serios la intrebarea pusa:
1. Primul lucru de care ai nevoie: rezistenta termica minima intre procesor si cooler! Asta inseamna folosirea si aplicarea cat mai perfecta a pastei conductoare de caldura, de calitate foarte buna.
2. Verificarea eficientei cooler-ului se face FARA inchiderea carcasei si fara montarea fixa a sistemului de racire (se monteaza cu garnituri subtiri de cauciuc, pentru amortizarea vibratiilor mecanice).
3. Se urmareste temperatura procesorului, timp de cel putin 60 minute de solicitare foarte intensa (procesor folosit peste 95% in Task Manager. In acesteconditii, temperatura nu are voie sa depaseasca 60 grade (la procesoare AMD) si 45 grade (la procesoare Intel).
4. Daca temperatura creste peste valorile sus-aratate cu mai mult de 10%, atunci trebuie refacuta racirea (incepand de la pasta aplicata)!
5. Ventilatoarele asigura un flux de aer spre exteriorul carcasei. Daca mai montezi ventilatoare pe carcasa, acestia trebuie intr-o parte sa INTRODUCA aerul in carcasa (cele frontale sau laterale), iar in spatele carcasei se monteaza un numar identic de ventilatoare care SCOT aerul din carcasa. Astfel se racesc si restul componentelor electronice din interiorul carcasei. Este de preferat montarea unui numar egal de ventilatoare pentru introducerea si scoaterea aerului (de obicei cate unul sunt suficiente), dar cu debit cat mai mare de aer (eu folosesc ventilatoare cu turatie fixa).
Ideea este sa parcurga cat mai usor aerul interiorul carcasei, pe cat posibil in acelasi directie si cu obstacole (pentru fluxul de aer) cat mai mici si putine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde despre ce carcasa si ce hardware discutam.

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Carcasa, nu m-am hotarat inca dar cred ca o sa fie un matrexx 70 iar hardwareul o sa fie compun din un 12900k cu 32ram ddr5 si un rtx3080ti cam atat.

De asemenea crezi ca acest cooler Cooler CPU EK Water Blocks EK-AIO Basic 360, este un cooler eficient pentru procesor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Ai intentii de overclock extrem? Randari video care sa dureze zile/saptamini? Mining cred ca nu, nimeni sanatos la cap nu face mining pe home rigs. 3080 Ti-ul il aveai de dinainte cumva? In momentul asta absolut nici o placa video nu isi merita banii, e o mare nebunie pe piata...

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am nicio intenție, doar gaming și eventual streaming

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

In cazul asta te complici prea mult cu racirea, nu mai zic de aruncat banii pe K-series fara sa faci OC. Cite monitoare/ce rezolutii(e, daca doar unul) o sa folosesti? Ce vrei sa joci?
Vezi ca tovarasul Bula bate cimpii big time cu temperaturile.

| catalin542000 explică (pentru GabiDumitrescu):

3 monitoare full hd 144hz în surround, orice joc noi apărut, nu contează, racing, survival, shooter grafica sa fie, sunt genul de om căruia ii place ca totul sa fie pe ultra, extreme, insane, etc.
Mi se pare ca trei monitoare full hd este egal cu unul 4k în rezoluție și mai vreau sa am și constant 144hz.

Si sa știi ca nu sunt pasionat sau ceva de temperaturi, vreau doar sa fie treaba bună și sa nu ma trezesc cu framedropuri sau alte nebuni din cauza căldurii excesive al procesorului pentru ca din auzite știu ca totuși procesorul asta este un mic cuptoras.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru catalin542000):

Pai de ce iei cuptorasul si nu faci frumos un setup pe AMD? Daca nu ai planuri de OC, un cooler cum trebuie pe aer si stai relax. Uite, inspira-te de la sistemul asta - https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-behemoth-iii/ - eventual fa-ti unul pe cit posibil la fel si vezi daca iesi mai bine cu banii. P.S. Nu sunt fan Intel sau AMD, in momentul asta am Intel in desktop si doua mini PC-uri tot cu Intel si alea. Multi ani am avut doar AMD. Daca e sa imi mai fac vreun upgrade in anii care vine, probabil va fi unul fortat de placa de baza care o sa moara (la desktop placa de baza face 10 ani in curand, lol), nu pot spune de acum daca voi trece pe AMD sau voi ramane pe Intel. La fel, in cazul tau, sugerez puternic sa ai in vedere optiunile disponibile. Ca o paranteza, cred ca doar pentru gaming cel mai bine e sa iti iei frumos o consola...
Material de studiu:
https://www.pcmag.com/......is-tops-in

| NLS a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Vezi ca tovarasul Bula bate cimpii big time cu temperaturile."

indeed. Nu ma pot opri din ras.
45 grade la Intel... nici la un i3 actual nu scoti, daca il stresezi laughing)
La 12900K era mai aproape daca punea un 1 in fata.

Macar i-a functionat globul de cristal la AMD,
frate-meu are ~53grade la maxim pe 2700X, dar cu racire custom pe apa cu piese EKWB, la rezolutie 2K, si ajutat de 2080Ti, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Mdah, oricum pe la 60-70 in functie de procesor intra throttle-ul. Eu am avut un X2 4000+ pe care l-am overclockat la limitele permise de placa de baza. Avind un sistem construit in jurul ideii de silent, nu de overclock fara limite, vara se ducea in 65 de grade cand il stresam un pic si intra throttle-ul, asa ca in loc de vreo 2.5 GHz sau 2.7 cit scosesem eu din el, ma alegeam - temporar, desigur - cu un procesor la 1.2 sau pe-acolo. big grin