| Cronos126 a întrebat:

Vreau si eu un calculator de gaming care sa nu treaca de 1500 lei care sa aiba minim un i5(nu i3), dar sa aiba si un gtx bunicel cat si o memorie de 500 GB minim. Mentionez ca vreau sa imi mearga cs go in 200-300 fps sau mai mult cat si PUGB sau GTA 5 macar in 100. Eu am gasit unu aici: https://mediagalaxy.ro/......-10-home/. Spuneti-mi si voi parerea despre el, eu zic ca are componente bunicele. Dau funda! :*

16 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Bai baiatule, de la 1500 la 13499 este o diferenta de un ordin de marime! big grin

In alta ordine de idei: cel mai ieftin i5 este in jur de 850 de lei, o placa video "bunicica" cam tot pe acolo. Deja ai sarit de 1500 de lei si iti mai trebuie placa de baza, memorie RAM, hard-disk, carcasa si sursa. Asa ca, daca vorbim de 1500 (o mie cinci sute) si nu de 15000 (cincisprezece mii), nu ai nici o sansa sa gasesti ceva!

| Cronos126 explică (pentru JackR):

Scz vruiam sa zic 15000 lei big grin

| JackR a răspuns (pentru Cronos126):

Asta este cu totul altceva! In banii astia, poti sa-ti cumperi cam tot ce vrei. Sistemul ales de tine este OK, dar se poate si mai bine, la acelasi pret sau putin mai mare.

Ceva de genul asta:
https://www.emag.ro/......DMCS8NBBM/
In plus, fata de sistemul sugerat de tine are procesorul mai bun, un hard-disk de 1 TB (pe langa SSD-ul de 512 GB) si 8GB memorie RAM. Nu are Windows 10, dar costa cu 2500 de lei mai putin. Adica poti sa-ti cumperi o licenta Windows 10 si iti mai raman si vreo 2000 de lei.

| JackR a răspuns (pentru Cronos126):

Exista si varianta sa iti cumperi componentele separat si, in acest caz, deja poti sa te gandesti la un i9 si o placa video GTX 1080 Ti. Asa s-ar putea sa te apropi de bugetul tau, de 15000 lei.

| Cronos126 explică (pentru JackR):

Nice multumesc mult daca mai gasesti si altele sa imi spui, totusi mi se pare cam ieftin pentru o asa calitare... nu stiu ce sa zic, in cate fps zici ca o sa imi mearga cs go sau gta 5? Al meu care l-am gasit vs al tau?

| Cronos126 explică (pentru JackR):

Nu prea as vrea separat si un i9 mi se pare prea exagerat...

| JackR a răspuns (pentru Cronos126):

Nu este ieftin, este un pret "corect".

Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea privind fps, nu joc nici CS:GO, nici GTA 5. Daca te uiti pe Game Debate, o sa gasesti o multime de rezultate, pe sisteme dintre cele mai diferite. cauta si vezi ce spun ceilalti. In orice caz, "al meu" o sa-ti dea cateva fps in plus, dar la nivelul acela, este insesizabil.

| JackR a răspuns (pentru Cronos126):

I9 "exagerat", din ce punct de vedere?

Si cumparand pe componente, ai sansa sa-ti alegi exact ce vrei si sa nu ai limitari legate de upgrade-urile urmatoare. Asa cum ti-am zis, in loc de GTX 1080, poti sa alegi GTX 1080 Ti, si deja ai castigat inca 20-25 % mai multe fps, in orice joc de pe piata la ora actuala.

| JackR a răspuns (pentru JackR):

Si uite ceva rezultate pe configuratia "mea":

CS:GO - 266 fps (Max. Settings)
http://www.userbenchmark.com/......32.Max.0.0

GTA 5 (Max. Settings) - 98.6 fps
http://www.userbenchmark.com/......32.Max.0.0

| Cronos126 explică (pentru JackR):

Nu stiu sa le aranjez si daca dau la cineva ori mi le aranjeaza ca dracu ori stau "10 ani". Eu as vrea sa imi iau in max o luna pentru ca am un laptop de 1.8 ghz si iti dai seama ce naspa e sa te joci cs go pe el.

| Cronos126 explică (pentru JackR):

OHOOOO eu ma refeream ca am 15 milioanee vechi nu 100 milioane tu la cat te refereai?

| JackR a răspuns (pentru Cronos126):

big grin big grin big grin

15 milioane lei vechi, inseamna 1500 lei. Adica ne intoarcem de unde am plecat. Nu poti sa gasesti nimic din ceea ce vrei la banii astia!

| Violleta2022 a răspuns (pentru JackR):

Dar, ce mai faci in zilele de azi cu milioanele vechi, ca s-au scos din uz azum 12 ani!

| NLS a răspuns:

In "15 milioane" îți iei procesorul și eventual placa video.
Și celelalte, adio.
Un sistem cu i3 poți face, însă nu cu pretențiile tale, și nu sub 1900RON.

| Jonas94 a răspuns:

Vrei cam multe, la un leu vrei și rest laughing.
Dacă vrei să-ți faci un sistem de gaming decent, cam 2500-3000 îți trebuie.
Adică nu trebuie să te zgârcești la placa de bază, și la placa video.
Acum, cam toți comercianții de piese au și opțiunea de a ți-l aranja ei, la 1500 de lei, nu găsești nimic bun, gata făcut, așa știi ce piese ai în el.
Am fost odată la Altex, aveau unități Myria gata pregătite tot, dar erau slabe la componente, iar cele care erau cât de cât ok, aveau un preț ridicol de mare, comparativ, cu ce-ai putea face tu la piese.

| Jonas94 a răspuns (pentru Cronos126):

Tu cred că ai probleme cu cifrele sau cu matematica.
Acel sistem nu e 1500 de lei e 1500x10 rolling on the floor, adică 15.000 de lei, tradus în euro înseamnă 3260, o mașină bunicică.
Și ăla doar pentru CS-Go? rolling on the floor