| ScortSyndicate90 a întrebat:

Vroiam sa intreb despre progressive si interlaced, stiu ce este dar voiam sa intreb daca acest interlaced este doar la televizoare si televiziune sau e si la pc-uri console sau telefoane? Sau la pc uri console si telefoane este maxim posibil si anume progressive? Habar nu am sincer

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

De proiectarea fascicolului de electroni in mod "interlaced" a fost nevoie la transmisii TV analogice. Acest mod a fost avantajos din motive tehnice: banda de frecventa mai ingusta pentru transmisia canalelor TV si inertia ochiului care a "contopit" liniile intre ele.
Odata cu aparitia ecranelor LCD, tehnologia s-a schimbat, o imagine poate aparea aproape instant pe ecran, fiind activare matriciala directa, din memorie tampon. Astfel, nu mai este nevoie de intreteserea (optica) al imaginii, iar corectura "fluturarii" imaginii (filmate de pe ecran) se compenseaza cu modificarea frecventei imaginii.