| SelenaTpu a întrebat:

Ai telefon RealMe? Ce model si ce parere ai?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieftinituri. telefoane de jucarie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oppo sunt mai bune

| Lorena6879 a răspuns:

Huawei p40 lite e este f bun

| SelenaTpu explică (pentru Lorena6879):

E fără GMS, deci te ștergi cu el la...

| SelenaTpu explică (pentru anonim_4396):

Opp și apoi OnePlus sunt cele mai bune din grupul BBK

| doctorandus a răspuns (pentru SelenaTpu):

Stiu si eu? Unora le place degoogled.

Google te spioneaza ce faci. Nu ca m-as teme de asta, ca si eu folosesc Android cu Google, dar e bine de stiut.

| NLS a răspuns:

Mi-am comandat aseara un GT2 Pro, fiindca oscilam intre el si OnePlus 10 Pro.
Erau reduse ambele, dar am hotarat ca imi ajunge GT2 Pro.

Iti spun parerea incepand de vineri, ca doar joi imi ajunge.

Daca te intereseaza pozele cel mai mult, cred ca Vivo x80 Pro ar fi varianta inteleapta, are senzorul la fel de mare ca Samsung ( 1/1.31 mai exact) si e sub tutela Zeiss.

Dar abia acum a aparut, si n-am mai putut astepta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SelenaTpu):

Mai ales OnePlus

| literallythesamebruh a răspuns:

Telefoanele Realme nu sunt așa de rele, îți faci treaba cu ele, mai ales dacă îți cumperi unul mai "răsfățat". Eu unul am testat telefoane de buget de la Realme și erau chiar rapide în utilizare față de un Samsung la același preț de exemplu.

| SelenaTpu explică (pentru literallythesamebruh):

Mi-am luat Realme gt Neo 2. Mi se pare foarte bun. Mai, bun decât un Samsung S

| SelenaTpu explică (pentru NLS):

Eu am, luat Real me Gt neo 2. E foarte bun, mai bun decât un Samsung S

| NLS a răspuns (pentru SelenaTpu):

Eu nu suport bloatware-ul, si am inteles ca se pot dezinstala, cu ADB ( nu e nevoie de root, deci nu ai ce risca/strica).
Nu stiu daca si la al meu, dar la al tau sigur. Am vazut metode pe net.

| SelenaTpu explică (pentru NLS):

Sunt cateva aplicatii pe care le-am dezactivat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu știam că există această marcă de telefoane... straight face

| SelenaTpu explică (pentru anonim_4396):

A apărut în 2018

| NLS a răspuns (pentru SelenaTpu):

Exact varsta lor ma speriase si pe mine, si ma facea sa ma indrept spre _Vivo_, _OnePlus_ sau _Honor_ (Huawei fara servicii Google nu ma mai atrage nici pe mine, desi am nevoie doar de Maps si Youtube).

Dar nu e cazul, mi-a ajuns GT2 Pro-ul inca de miercuri seara, si e perfect.
La testele de viteza WiFi bate S22 Ultra al fratelui, si la stabilitatea semnalului e la fel de bun.
Sunetul e suficient (iar la GT Neo2 e chiar mai bun decat la al meu, din ce am citit pe net).
Meniul e mai ordonat si mai luxos putin decat la Xiaomi (am avut si un Redmi 9T ca telefon secundar pentru o perioada).
Nu observ nici un fel de bug in interfata.
Ecranul e punctul forte al telefonului.
Senzorul de amprenta e ok (raspunde instant, dar trebuie pozitionat degetul relativ exact pe el).

Are 2 minusuri, si primul dintre ele il banuiam:
Se cam incalzeste, chiar si cand nu fac mare lucru pe el.
DAR nu exagerat, si oricum nu ma deranjeaza.
La final de zi, ajung la 25-35% in ritmul meu de folosire.
Speram la 50%.

| SelenaTpu explică (pentru anonim_4396):

Eu am unul. RealMe GT Neo 2. Mi se pare foarte bun.

| SelenaTpu explică (pentru anonim_4396):

Da. Oppo. Mi se pare ca sunt si cei mai vechi. Ei, apoi OnePlus si apoi RealMe si Vivo

| SelenaTpu explică (pentru NLS):

Si cum ti se pare. Eu am un GT Neo 2 si mi se pare ca face poze foarte bune si se misca foarte bine, mai ales daca il pun pe modul GT.

| NLS a răspuns (pentru SelenaTpu):

Eu nu l-am pus pe modul GT, dar se misca extraordinar.

Din 3+1 camere, doar una e ok, si face poze foarte bune, cea principala. Mie imi ajunge.

Cea ultrawide e slaba (datorita senzorului mic as zice eu),
si microscopul e useless (totusi, prinzi chestii interesante cu el).

Si camera de selfie e slaba, nu poti avea pretentia de poze "crisp" (pare sa focalizeze corect, dar totusi, nu ofera detalii).

Incalzirea de care spuneam, e relativa.
Astazi l-am frecat mai mult decat ieri si a ramas rece (momentan ma joc doar chestii care nu streseaza mult telefonul: sudoku, sah, biliard).

Insa bateria ramane a doua problema, dupa camere: se termina repede.
Mult mai repede decat la Redmi 9T, care ma tinea 2 zile fara probleme.

Per ansamblu, imi place si sunt multumit.
Data viitoare ma arunc si eu la procesoare din acelea ca al tau (SD870), mai putin flamande dupa energie.

| Octavian81 a răspuns (pentru Lorena6879):

HUAWEI P40 PRO este un telefon foarte bun, mai bun decât Huawei P40 Lite. L-am folosit doi ani. Am renunțat la Huawei pentru ca nu nu aveau Google Mobile Services, altfel aș fi continuat cu ei.