| anonim_4396 a întrebat:

Parere realme 10?

https://altex.ro/......TRLM102BK/

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Realme, Xiaomi, sunt mărci pur chinezești. Sunt mai ieftine, dar să nu te aștepți la calitate profesională a camerelor.
Eu am un Xiaomi. Ține bateria destul de bine. Nu este rău la banii dați pe el.
Eu am vrut tot Xiaomi doar pentru că are infraroșu; și pot porni orice dispozitiv care folosește o telecomanda (în afară de porți happy ).

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonimg):

Cu Xiaomi chiar îți faci treaba, n-am ce reproșa.
Cât despre camera de la Xiaomi, sincer, am scos poze de calitatea unui dslr cu telefonul.Trebuie să știi doar sa calibrezi camerele și sunt ce trebuie.
Eu unul sunt mulțumit.

| vlllaaddd a răspuns (pentru anonimg):

Stimate domn, ce fel de Xiaomi aveti?

| anonimg a răspuns (pentru vlllaaddd):

Redmi Note 11 PRO 5G.
N-am vrut 5G dar așa s-a nimerit, probabil în raportul dintre preț și calitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hyperion7):

Te-ar mira ca el sa aiba un Xiaomi de 7-800 de lei si sa il compare cu flagshipurile de la Samsung sau Apple? Din pacate - ca si utilizator de Xiaomi/Poco/Realme de niste ani buni - pot spune ca acum brandurile astea au doua probleme: softul e in general buggy si vai-de-steaua-lui ca frecventa de update-uri, iar preturile nu mai sunt ca acum citiva ani. Un flagship Xiaomi e cam pe acolo ca pret cu flagship-urile Samsung sau Apple, asa ca...

| literallythesamebruh a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Țin să te contrazic, dar nu în totalitate. Folosesc un Poco F3 care rulează foarte bine pe soft-ul original, dar nu îmi trimite deloc notificări, așa că m-am mutat pe un soft de la Google. Merge "rachetă". Tocmai m-am scutit de achiziționarea unui telefon nou pentru următorii 2 ani. Hardware-ul telefoanelor Xiaomi are un potențial enorm. Dacă s-ar lucra mai mult la software, sunt de părere că telefoanele lor ar fi mult mai stabile și rapide.

| Hyperion7 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde,nu toate telefoanele sunt buggy, eu am avut mi 9t pro și acum poco f2 pro și niciunul nu mi-au făcut probleme pe partea de soft, că se mai bloca la nu știu câte zile, e o alta poveste, însă n-am avut probleme grave cu ele.
Într-adevăr, preturile nu mai sunt cum erau înainte, tocmai pentru a-și recupera profitul, o strategie de marketing.Insa,spre deosebire de Samsung, Xiaomi sunt mult mai ok pe partea hardware.
Adică o avea el Samsung ecosistemul lor și chestii, dar sunt un pic zgârciți când vine vorba de hardware, părerea mea.
Într-adevăr, costa, dar și ce oferă...nu poate fi tratat cu indiferența acest brand.Ei au fost printre primii când a venit vorba de implementarea unei funcții de pe flagship-uri șamd.
Deci da.Nu poti sa mai ai preturi ca acum câțiva ani, in contextul evoluției tehnologice și a acestei crize economice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Pai ruleaza bine, DAR... Aici e problema. Si eu am observat tot felul de mizerii mici care intr-un final conteaza. Asa, uite, eu am un Xiaomi Mi A1 (lansat cu Android 7, update-uri oficiale pana la 9) pe care am instalat un ROM bazat pe Android 13 care merge snur.

| NLS a răspuns:

Detin Realme GT2 Pro (620 euro la acea vreme)
iar tatalui meu i-am luat Realme 9 Pro+ (320 euro).

9 Pro+ face niste poze dementiale, e mai bun decat al meu.

La Realme 10 nu e neaparat cazul de poze de top, camera are specificatii mai slabe.

Insa sunt aproape sigur ca e ok in rest.

Nici procesorul nu e printre cele mai sprintene, dar daca nu te joci pe telefon, si nu faci editare video, e suficient pentru utilizare normala.

| vlllaaddd a răspuns (pentru NLS):

Interesant acel Realme 9 Pro+

Si la aspect si la culoare, dar pacat ca are baterie de 4500 mAh si nu de 5000.

| NLS a răspuns (pentru vlllaaddd):

E cu adevarat interesant abia la foto.
Eu durata bateriei am rezolvat-o ca de obicei cu Minimal ADB and Fastboot 1.4.3

Am dezactivat TOATE aplicatiile/modulele pe care nu le foloseam (in speta tatal meu).
Si n-au fost putine, s-au adunat vreo 90.

Nu sunt dezinstalate total, doar dezactivate pentru userul activ, dar e suficient, ca nu mai e tinut nimic in memorie, si procesorul lucreaza mai putin.

Nu implica nici root.

| literallythesamebruh a răspuns:

Un telefon de buget bun. Dacă ești un utilizator normal, care stă doar pe rețele sociale, Intri pe 2-3 site-uri și joci ceva jocuri cu grafici medii atunci este pentru tine. Telefoanele chinezești devin din ce în ce mai bune. happy

| Dragosdoar a răspuns:

Pare un telefon bun, dar eu nu mi-as cumpara marci chinezesti. As merge pe un Samsung, chiar daca e mai sarac in specificatii