| Robert699 a întrebat:

Am un iPhone 4, si este codat pe Orange.
Vreau sa il decodez.
Cat costa decodarea originala?
Dar cu gevey? Este buna? Se poate face? Se poate strica telefonul de la el.?
Funda happy

3 răspunsuri:
| HuShEr a răspuns:

Daca ai ultimul baseband nu mai pot sa faci decodare cu gevey decat la service. daca nu il ai merge geveyul nu se intampla nimic la telefon. lasa-mi mai multe detalii despre telefon(versiune soft baseband) ca poate poti sa il decodewzi cu redsnow

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Decodarea se face in functie de modul de achizitie al telefonului:
- daca este luat la pret standard, fara abonament, decodarea este gratuita;
- daca este achizitionat impreuna cu un abonament si se afla in perioada contractuala, taxa de decodare este 427 Ron, iar daca nu se mai afla sub perioada contractuala, decodarea costa 54 Ron.

O zi buna,
Orange Helper

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă, atunci când ai cumpărat telefonul, l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.

Vezi detalii la linkul :
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

http://www.orange.ro/......a/iq/29161

https://www.vodafone.ro/......UNTRY%3Dro

Sau, îl poţi duce la ORICE Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune!