| Badea_Andrey_1998 a întrebat:

Am un iphone 5 32 GB codat pe Orange UK. Stiti daca telefonul merge si pe Orange ro? sau daca il decodez cu gevey il poate afecta cu ceva? cel mai bun rezultat primeste funda!

1 răspuns:
| cliviuv a răspuns:

Buna. In primul rand, telefonul daca este codat in Orange uk, nu iti va functiona pe Orange ro. Apoi, daca folosesti un gevey sim, (noi la service-ul nostru le zicem pacalici de soft) practic telefonul nu este dcodat ci softul tau interpreteaza cartela ca fiind al unui operator compatibil (adica cel in care este blocat). Nu iti recomand sa folosesty gevey cu totate ca este cea mai ieftina solutie deoarece: nu vei putea da update la soft, e posibil ca in timp gevey-ul sa moara, sau uneori sa iti pice semnalul, de aceea la noi la service nici nu punem gevey. Iti recomand o decodare oficiala care te costa: 145 lei si intr-o saptamana va fi decodat. Decodarea se face pe imei deci nu trebuie sa te prezici cu telefonul in service. Daca esti interesat te pot ajuta.