| Stefan03 a întrebat:

Am un P30 Lite si galeria merge extrem de greu. Pozele sunt de pe un card sd de 16 gb si se incarca greu. Cand incerc sa sterg cateva, se sterg in 15 minute. Ce pot sa fac? (fara "du-l inapoi/service")

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Putini cunosc cauza, dar simt efectul:
Daca de pe un card de memorie stergi poze mai vechi si fotografiezi din nou, atunci viteza de lucru cu card-ul se va incetini vertiginos! Fenomenul depinde mult de aparatul (camera, telefon etc.) cu care faci pozele, respectiv si de marimea card-ului.
NU dezvolt explicatia tehnica, complicata.

Ce este de facut?
1. Aparatul se conecteaza la un calculator si se copiaza (salveaza) TOATE fisierele (pozele, filmarile, muzica etc.) de pe card-ul de memorie, respectiv si din memoria aparatului.
2. Se sterg din salvare pozele, filmarile, documentele etc. de care nu avem nevoie, DAR nu ne atingem de fisierele =folderele necunoscute (acestia fiind folosite de sistem)
3. Se formateaza cartela de memorie DIN MENIUL APARATULUI.
4. Copiem inapoi intreaga structura de fisiere salvate, dintr-o data!
Astfel se vor evita "gaurile" din sistemul de fisiere, ramase dupa stergeri, iar viteza de lucru cu card-ul va reveni la normal.