| sparklingqueen a întrebat:

Buna,am instalat jocuri de pe topstore,ca muream de plictiseala si am citit ceva chestii ca e safe si ca e third app sau ceva de genul,eu am iphone xr, e posibil sa pateasca ceva telefonul meu? Din cate am citit pare safe topstore, oare o fi jailbreak? Voi ce credeti?

1 răspuns:
| DanielEmanuel96 a răspuns:

Bună seara! La fel ca și pe Android, Apple are propriul magazin pentru descărcarea aplicațiilor numit „AppStore". Acolo sunt aplicațiile care sunt aprobate și verificate continuu de către ei. Așadar, pentru iPhone acestea sunt cele mai sigure. Atunci când instalezi dintr-un alt loc decât acesta, spune că nu este sigură instalarea unor aplicații terțe, adică din altă parte decât cele aprobate de ei. Asta nu înseamnă neapărat că telefonul va păți ceva, ci faptul că acele aplicații nu sunt personal verificate de către ei. Îți asumi răspunderea descărcându-le. Recomand descărcarea din locuri sigure, cum ar fi „AppStore" pentru orice eventualitate sau îți poți instala un antivirus în telefon. Sper că te poate ajuta. O seară bună!