| anonim_4396 a întrebat:

Am neapărata nevoie de ajutorul vostru. Sunt disperata.
Am abonament la Orange, mama fiind titular de mai bine de 14 ani... A fost sunata de la Orange cum că am făcut cost suplimentar la net de 1000 de lei. Ceea ce mi se pare aberant. Cel mai mare cost suplimentar pe care l-am făcut a fost în valoare de 100 de lei și atunci chiar am descărcat chestii iar acum aflu că am 1000 de platit?
Nu știu ce e cu cei de la Orange îți spun una făc alta nu știu cum as putea proceda poate este o greșeala. Este o sumă imensă.
Având în vedere că am mai folosit wifiul de la facultate.
A fost schimbat iarăși contractul dandu-mi mai mult internet pentru a nu face costul ala de 100 lei și acum cu mai mult net am făcut cost de 1000? Care este logica?
Abonamentul este aproape același.
Ce se întâmplă? Ce sa fac? crying crying crying

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La abonamentele Orange (si nu numai) ai un pachet de minute de telefonie si unul de internet, cuprins in abonament.
Daca depasesti acele minute /trafic, costul este drastic suplimentat. Dupa expirarea cadrului din abonament, "consumul suplimentar va fi taxat cu 1.5 euro/2 GB (TVA inclus)", adica cca 3.56 lei/Gb.
Probabil si tu ai cazut in aceasta capcana si ai descarcat tot ce ai vrut, dar multe lucruri consuma mult din date.

Totusi, nu stiu cum de nu ai luat in calcul acest cost suplimentar, care inseamna cca. 280 Gb trafic.
Un asemenea volum de descarcare se face prin abonament prin cablu, cu trafic nelimitat, care costa in jur de 30 lunar la alte firme.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi care e logica. Vezi pe factura de unde vine costul si ai sa afli care e logica

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi cu mama ta fiind titularul contractului la Orange, si rugati fetele acelea sa va explice ele pas cu pas ce s-a intamplat si de ce ai asa o factură mare, doar ei stiu.

| doctorandus a răspuns:

Lol. Cu ani in urma a fost o emisiune televizata in Olanda cu factura pentru depasit internetul de mobil de 11000 Euro.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Du-te cu mama ta la un Orange si cere explicatii, daca nu ma insel ei vor cauta sa vada pe ce si cum ai umblat. Posibil sa fie o greseala, sau posibil sa nu.