| XxIulyLovexX a întrebat:

Buna am o problema cu un smartphone si nu stiu cum s-o rezolv. Poate stie cineva ce s-ar putea face. Smartphonul este un Huawei Asced G300 si a venit cu androidul de versiune 2.3.6 si inainte de craciun mi-a venit o updatare pentru android. Versiunea aceasta este 4.0.0. De la craciun pana acum se tot blocha si astazi m-am uitat la vreme iar apoi l-am pus la mine pe birou. Acum o ora am ajuns acasa si m-am dus sa-mi iau telefonul, dar am observat ca era oprit. Toate bune si frumoase l-am pus la incarcat, am asteptat sa se incarce, l-am scos de la incarcat si i-am dat drumul, apoi s-a blochat din sesin cand incercam sa ma loghez pe gmail. Vazand ca telefonul nu se deblocheaza l-am oprit, am scos cartela, am pus-o din nou si cand am vrut sa-l pornesc, surpriza. Telefonul meu nu mai porneste. L-am pus din nou la incarcat dar nimic. Ce ar trebui sa fac? Il duc la reparat sau ma duc sa mi-l schimbe? Daca se poate repara acasa cum as putea face asta? Daca trebuie dus la reparat stie cineva un loc unde se repara telefoane mai ieftin in Turda/Cluj?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceste "probleme" ale telefonului NU pot fi din cauza acelui update DECÂT dacă NU l-ai făcut corect/complet...

Mai degrabă cred că e vreo problemă "internă", decât una cu softul.

Dacă telefonul mai este în garanţie atunci îl duci la firma de unde l-ai cumpărat pentru a beneficia de garanţie.

Dacă NU mai este în garanţie, îl poţi duce la ORICE Service vrei tu.

Preţul DIFERĂ în funcţie de defectul pe care îl are şi de piesele care trebuie cumpărate/înlocuite...

Eventual, poţi merge la Service în Cluj, în spate la EuroGSM de vizavi de Sora, pe strada Bolyai ( cea care merge spre Eroilor ).

Toate cele bune.