| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie va rog ce setari trebuie sa ai la telefon daca pleci in afara pentru a putea vorbi si a avea semnal pentru gps?

4 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Absolut nici o setare.
Poti vorbi si ai semnal GPS

| Petru535 a răspuns:

Daca vrei sa suni pe cineva din străinătate, vorbeste cu operatorul tau despre Roaming. Este o optiune ce trebuie activată, din cate stiu eu.

| ViviC a răspuns (pentru Petru535):

Multumesc!

| Bizon95 a răspuns:

La gps semnalul vine de pe sateliti care NU depind de nici o setare si nici de roaming

tu vorbesti ca sa iti mearga aplicatia cu gps, si care sa iti arate unde esti pe harta, harta care s-ar putea sa vina de pe 3/4g...
ai doua solutii:
1. salvezi hartile off-line, Sygic sau alte aplicatii cu off-line maps
mai e si google maps care poate sa salveze off-line, DAR, au o imbicilitate TOTALA, hartile expira si dupa ce expira, daca nu le faci update nu mai pot fi folosite, ORICE AR FI angry

2. ca sa ai date mobile in roaming, setarea se numeste "roaming de date" si care trebuie activata SI IN TELEFON, SI LA OPERATORUL TAU DE TELEFONIE MOBILA, si e diferita de cea de voce (care si pe aia trebuie sa o activezi SI din telefon si din operator, ca sa poti vorbi in afara)... atunci o sa iti mearga binemercic waze... ORIUNDE