| Alex21Emmma21 a întrebat:

Am si eu nevoie de o parere despre telefonul CUBOT X18. Am citit ceva pe net dar mai tiate sunt reclame. As dori o recenzie la cei care au auzit ceva de el sau il au. Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Copiat de pe site:
Cubot X18 este la eMag, iata pret, specificatii si pareri despre acest nou telefon disponibil in Romania. Da, este un alt telefon mobil ce imita aspectul lui Samsung Galaxy S8.

Din fericire, nu este tocmai un terminal nou si putem vedea fix cum arata, asta multumita clipurilor de review ce au aparut deja pe YouTube.

Cubot X18 este vandut tot de iHunt prin intermediul eMag si pare a fi cel mai ieftin din aceasta categorie (clone de S8).
Pretul mai mic ne poate spune destul de multe. In primul rand, telefonul are marginile destul de groase, ma refer in primul rand la cea superioara si cea inferioara. Cele laterale nu sunt foarte late, insa nici foarte inguste.
Cubot X18 are un procesor ceva mai slab fata de modelul celor de la Bluboo si nu vine dotat cu 2 camere foto principale.

In Romania, telefonul costa 799 lei.

Vestea buna este ca el are 4G, intalnim si Android 7.0 Nougat plus conectivitate Dual SIM.

Procesorul este un MediaTek MTK6737T (28nm) Quad Core 1. 5GHz, ARM Cortex-A53 lansat in anul 2016, varianta imbunatatita a modelului MTK6737, tot cu 4 nuclee.
Acest procesor – MTK 6737T mai este regasit printre altele si pe Asus Zenfone Pegasus 3, UMi Diamond X, Doogee X9, Nokia 3, Elephone C1 MAX, Leagoo M8, etc.
Placa grafica de tip Mali-T720 MP2 ce ruleaza pana la o frecventa de 600 MHz
Memorie RAM 3 GB 32-bit single-channel 733 MHz LPDDR 3
Memorie interna 32 GB plus suport microSD de pana la 256GB
Conectivitate 4G LTE: FDD B1 2100MHz, FDD B20 800MHz, FDD B3 1800MHz, FDD B7 2600MHz
Android 7.0 Nougat, meniu in limba romana
Display de 5.7″ inch cu rezolutie 1440 x 720 pixeli, tehnologie IPS, 83% raport intre suprafata frontala si display
Camera principala foloseste un senzor Sony de 16MP, cea secundara unul Samsung de 13MP
WIFI: 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, FM, suport OTG
Conectivitate Dual SIM, MicroSIM, senzor de amprente
Cantareste 170g si masoara in grosime 8.5mm
Acumulator cu capacitate de 3200 mAh, utilizatorul nu are acces la baterie, telefonul Cubot X18 costa 799 lei.
Comentarii:
Bogdan MareOctober 9, 2017 at 15:50
Pe cubot.ro e 699 dar la specificatii e trecut ca are Android 6.
ConstantinOctober 11, 2017 at 14:01
Faptul ca utilizatorul are acces la bateria telefonului (si implicit poate sa o inlocuiasca usor atunci cand se defecteaza) este un lucru categoric pozitiv!
Dar si asta: http://www.gadgetlab.ro/......e-si-pret/
De ce nu folosesti AdBlock pentru eliminarea reclamelor?

| Alex21Emmma21 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Stiu ce scrie pe site.uri dar am nevoie de o parere de la cineva care a auzit ceva de el de la alte persoane sau care il are

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Alex21Emmma21):

Spuneai ca nu poti citi din cauza reclamelor.
Acum spui ca stii. Nu este un telefon cunoscut, asa ca e putin probabil sa gasesti pe cineva care il are. Mai ales ca e o clona, iar romanii nu se dau in vant dupa asa ceva.

| Alex21Emmma21 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Ma refeream la faptul ca sunt reclame care te fac sa il cumperi. Oricum, mulțumesc mult :*