| BumtSii a întrebat:

Am un Samsung Galaxy S Advance, i9070, si vreau sa.i actualizez software-ul. Am versiunea de android 2.3.6 Gingerbread si vreau sa trec la cea Jelly Bean, 4.2.1 parca era. Problema este ca atunci cand intru in setari >- despre telefon si dau la actualizare software imi zice "Nici o actualizare disponibila". Stie cineva de ce? Pentru ca am citit pe net ca a aparut aceasta versiune de android pentru telefonul meu. Sau inca nu a aparut cea originala? Prin Kies nu prea m-as baga sa actualizez androidul pentru ca nu ma prea pricep si b nu vreau sa pierd tot din telefon. Ma puteti ajuta? Multumesc

2 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Mai, iti da voie sa actualizezi, doar daca producatorul confirma ca versiunea noua, nu s-a intimpinat nici o problema. Cu alte cuv. ea trebuie sa fie confirmata. Mai bine te-ai uita pe la niste gaiduri, sa te inveti sa-ti pui root acces, si dupa aia sa instalezi Clockwork Mod Recovery. Anume dupa asta ai sa poti sa instalezi, oricare versiune, fie ea oficiala, fie modificata. Incepe cu root.

P.S.: Daca doresti sa nu iti pierzi nimic din telefon cind schimbi androidu, dupa ce ai instalat root, descarca de pe Market "Titanium BackUP" ea iti salveaza tot din telefon de cardul de memorie, si dupa ce ai instalat noul android, instaleaza din nou Titanium Backup si dai restore.

Atentie: Poti sa iti pierzi garantia la telefon

| PheonixRO a răspuns:

Nu ii face update! Eu i-am facut si se misca foarte greu cu JB. Pe youtube se blocheaza, cand filmezi ai lag, se misca foarte prost, nu am avut de ales si l-am rootat, am trecut iar la 2.3.6 si in limba romana. Daca ai facut update si vrei sa revii la vechea versiune de android uite aici un link cu o versuine in romana buna http://www.android.gs/......-firmware/