| Stefa32 a întrebat:

Bună TPU! Dacă pleci din țară trebuie activat Roamingul de date din setări? Şi cum pot sa il activez? Incă din țară sau după ce trec granița?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Roamingul se activeaza din centrala telefonica a furnizorului tau de telefonie, dar trebuie sa-l suni in persoana si sa ceri acest serviciu, care este mai scump, ca-ti permite accesul convorbirilor din strainatate.
Activarea acesti serviciu de roaming trebuie sa se faca INAINTE sa iesi din tara!

Daca ai uitat sa activezi raomingul si treci granita, sunand apoi tara sa-ti activeze roamingul, platesti o gramada de bani, ca se percepe taxa internationala pentru fiecare minut vorbit din strainatate.