| NiculaiMarianTraian a întrebat:

in Italia merge DIGI MOBIL (ma refer la roaming.)?

8 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Bineinteles. Il activezi inainte.

Bula
| Bula a răspuns:

Merge, dar roaming-ul nu este cuprins in nici unul din pachetele Digi, asa ca se vor taxa suplimentar.
E drept, costul unui minut de convorbire in roaming in tarile UE este foarte mic, de 1-2 eurocenti /minut.
Asta inseamna convorbire de 30-60 minute cu 1 euro.
La fel se intampla si cu traficul de date, este taxat suplimentar pe factura.
Tarifele exacte le poti vedea pe site-ul Digi:
https://www.digiromania.ro/servicii/telefonie-mobila/roaming

| Bizon95 a răspuns:

EVIDENT!
oriunde in UE merge, altfel nu ar avea licenta intr-o tara UE
chiar merge si in MF Serbia... MF pentru ca am trecut cu trenul prin Drobeta Turnu Severin, eram pe, personal hot spot pe laptop si aveam roaming-ul de date activat, si... m-a costat faza "numai" 50 de eu crying

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bizon95):

Ai ascultat muzica pe Youtube in timpul mersului? laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Bula):

Da, SCUMPA rau muzica aia crying

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bizon95):

Bine, ca s-a simtit bine! happy
Un prieten a mers intr-o tara africana, cu cativa ani in urma. I-a venit "idea" sa se uite la un meci al echipei favorite de fotbal. A primit si nota de plata: peste 10 mii euro! tongue

| Bizon95 a răspuns (pentru Bula):

LOOOOOOOOOOOL
si eu plangeam pentru 50 de eu... tare rolling on the floor

chiar presupun ca nu a platit, si astia s-au adaptat, dupa nustiuce suma, iti taie netul din cate am inteles!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bizon95):

Mai nou da, se avertizeaza si se cere confirmarea, dupa care se taie daca nu se confirma.
Probabil si in urma cazului prietenului (care am inteles ca nici nu a fost unicat) s-au luat acele masuri.