| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua!

Am 6700 lei strânși din salariu.

Și problema este că Mama nu mă lăsa să îmi cumpăr telefonul dorit Samsung Galaxy s22 Ultra 5G, zice că dacă mi-l cumpăr nu mai vorbește deloc cu mine și se supără, zice că este scump, și eu i-am spus, pai alți cum au, și au bani câștigați de iei, și de ce nu pot să am și eu ceva bun și performant așa cum au alți. Mama zice să îmi iau în telefon până în 1500 lei sau până în 2000 lei, eu vreau ceva mai mult de atâți bani. Acum am un Xiaomi Redmi Note 10 pro și am ajuns la tendința de a îmi schimba telefonul, de exemplu să îmi cumpăr alt telefon.

Vei ce ziceți să-l cumpăr sau nu?

36 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să nu te cerți cu mama pe tema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta trebuie sa ti-o pui tu. Cu ce te ajuta un S22 Ultra in comparatie cu Xiaomi Redmi Note 10 pro?
Faci multi-taking si ai nevoie de procesare mai mare?
Faci foarte multe poze si doresti o calitate oarecum mai buna? Si nu, sa nu incepi cu "Nu fac poze multe poze dar daca as avea un S22 as face" deoarece nu o sa se intample.
Plus ca daca se strica o sa platesti pentru reparatie cat jumatate de telefon.
Asta cu cumparatul altui telefon cand cel vechi isi face deja treaba este prostie de consumerism de care sufera multa lume. La sfarsit de zi nu faci decat sa irosesti niste bani.

| sofiaaaa001 a răspuns:

Tu cati ani ai? ai muncit si ti-ai pus niste bani deoparte, sunt banii tai si ai dreptul sa faci absolut tot ce vrei tu cu ei, sa nu mai zic ca telefoanele sunt o investitie de oarecum o lunga durata, daca iti iei telefon acum de 15 milioane, la anul pe vremea asta o sa cauti altul. eu personal am dat aproape o mie de euro pe iphoneul asta la cateva luni dupa ce a iesit pe piata si de 4 ani il am si pot sa iti garantez ca merge tipla inca, singurul minus e ca se descarca mult mai repede decat la inceput logic ca dupa atata timp bateria nu mai e la aceiasi capacitate, dar in rest totul e impecabil, si inca ARATA impecabil, fara vreo zgarietura sau ceva nici pe fata nici pe spate pentru ca a avut constant folie groasa de sticla si husa tip carcasa, daca as schimba bateria ar putea sa se vanda ca si nou, fara exagerare. ce vreau sa zic e ca cu cat investesti mai mult intr-un telefon cu atat va fi mai durabil si vei avea niste bani bine investiti, decat alte persoane pe care le stiu care la fiecare 10-12 luni dau cate 1700lei pe un telefon nou si in timp vezi cat de mult pierzi decat daca ai face o investitie mare o data pentru un telefon.

| LPCTSTR a răspuns:

Inca nu realizezi valoarea banilor indeajuns, si nici utilitatea unor dispozitive pentru care ai da o suma exorbitanta.
Deci spune tu: cu ce ti-ar ajuta telefonul ala fata de unul de 2000 de lei?
Si totodata ce utilitate nu ai avea pe viitor pentru 6700 de lei? Chiria in facultate crezi ca se plateste singura?

Pricep c-or fi banii tai, dar eu cand mi-am luat primul salariu l-am strans si-am luat un laptop necesar cu ce-mi trebuie in facultate, accentuand partea cu necesitatea. Deci, este necesar un telefon de 6700 de lei?

| Caro34 a răspuns:

Nu te sfătuiesc fiindcă Samsung scoate iarăși alte tel., dar Nokia și mai și! Apoi dam bani pe tel. și cad de vreo câteva ori pe jos și adios, amigo! Pune banii de-o parte sau investeste-i în viitor! E o criza teribila în lume; sunt oameni care mor de foame și de diferite boli; ai grijă de bani! Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

"Mama zice să îmi iau în telefon până în 1500 lei"

dă-i ei fundă că zice bine!

| NLS a răspuns:

Frate-meu a facut prostia sa își ia asa ceva, si acum regreta.
S22 Ultra face poze doar puțin mai calitative decât GT2 Pro ul meu (620 euro), si doar ziua în condiții de lumina suficienta.
In camera, seara, cu lumina de la becuri LED, exista destul de multa granulație, cat sa nu isi merite banii.

Daca doresti poze, ia-ți un mirrorless, cel mai ieftin pe care il găsești.

Daca doresti un telefon, fie mergi pe Samsung A52S (SD 778),
Fie cu orice telefon cu Snapdragon 870.

| IceRope a răspuns:

Eu zic să nu îl cumperi. Telefoanele sunt în general foarte apropiate ca performanță. La multe dintre ele nici nu observi diferența.
Cu 1500 lei îți cumperi un telefon bun și elegant, chiar dacă nu scrie Samsung pe el. Nu merită să îți cumperi un telefon scump doar ca să fii la modă. Să nu mai zic de faptul că dacă l-ai trântit, reparația te rupe la buzunare. De data asta, mama ta are dreptate.

| Hammurabi a răspuns:

Eu am un Nokia non-smart cu taste. De mai mult de 4 ani.
E doar telefon și mai are o cameră de 8 Mpix în spate.
E mic, se aude f bine, are semnal f bun și bateria ține 3 zile (și eu vb destul de mult).
Și a costat vreo 170 lei. laughing (mai am vreo 2-3 noi de rezervă în caz că-l zdrobesc sau îl pierd)
Și nu pentru că nu mi-aș permite orice alt telefon mi-ar trece prin cap.
Ci pentru că n-am nevoie decât de... telefon.
Orice altceva am ori acasă, ori la birou, ori pe display-ul mașinii.

| VoidEternal a răspuns:

Eu zic sa nu-l cumperi. Nu o sa fie de 5 ori mai bun ca telefonul pe care il ai. Nici macar de 2 ori mai bun. Doar de 5 ori mai scump. Eu am de 2 ani un S20 FE care a fost vreo 1800 de lei si e mai mult decat suficient pentru orice ai avea nevoie de un telefon.

| RoCkKiD a răspuns:

Ce o sa faci cu acel note22 ultra?

| Yuoia a răspuns:

Tu ai strans banii aia din salar pentru ca mama ti-a asigurat casa si masa, cu tot ce include asta. Daca stateai in chirie, iti garantez ca nici 600 de lei nu strangeai.
Tu realizezi cat inseamna 6700 de lei? Cat de multe se pot face din banii aia?
Eu am un Samsung luat acum 5 ani si jumatate cand la liber costa putin peste 400 de lei. Am facut prostia "sa pun botul" la abonament, ca am roaming in strainatate. L-am platit peste 1000 lei. Si nu mi-a folosit mai mult. Dar merge si acum ca in prima zi. Nu joc jocuri pe el. Dar folosesc internetul foarte mult. Fotografii? In vacanta nu faci nimic cu telefonul. Pentru peisaje tot de un aparat foto vei avea nevoie.
A, daca vrei sa te lauzi la prieteni ca ai spart un telefon de 6700 lei cu bicicleta, trotineta sau ce ai tu, asta e altceva. Domnia si prostia se platesc. Vrei sa o faci?

| darrio2007 a răspuns:

De unde pana mea ai strans tu asemenea suma la 19 ani ai tai?

| gabicoo a răspuns:

Cu banii ăștia îți cumperi un laptop bun și un telefon nou până în 20 milioane! Cu un laptop bun devii productiv!
La ce-ți trebuie un telefon așa de scump?
De ce să dai un sac de bani pe ceva care în trei ani începe să scârțâie?

Uite eu am telefon cu butoane la două milioane! În schimb am laptop scump care mă ajută la muncă!

| AlexBombaRusa a răspuns:

1. Daca ai salariutau inseamna ca ai peste 18 ani, intrebarea e tu mai stai cu parintii ma?
2.Esti major si sunt bani tai vrei sa, faci ceva fa, si maica-ta ar trebui sa isi vada de treaba ei ca sunt bani tai faci ce vrei cu ei, ca esti tembel si vrei sa dai 60 de milioane pe un telefon e problema ta

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru darrio2007):

A spus omul din prima fraza de dupa salut.
DIN SALARIU!
Ce, e nemaivazut ca un tanar sa fie salariat la 19 ani?

| IComeNuts a răspuns:

6000 de lei pentru un telefon in contextul in care tu ai doar 6700 de lei stransi este prea mult.

Daca tu locuiesti in casa parintilor tai si nu platesti chirie s-a.m.d. dar muncesti si primesti salariu, tinand cont de cati bani ai strans tu, eu as asculta-o pe mama ta.

Eu nu mi-am luat Galaxy S10+ acum doi ani pana cand nu mi-a crescut suficient de mult salariul.

Ca sa poti da 6000 de lei pe un telefon, trebuie sa ai mai mult de 6700 de lei stransi SAU sa primesti macar 5000 de lei lunar salariu.
Nu te arunca la nu stiu ce telefon doar ca sa ii impresionezi pe altii, pentru ca la final de zi tot tu esti cel care a pierdut 6000 de lei, nu ei.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Alo, gara, ce stie sa faca la acea varsta ca sa poata strange asemenea suma? Curios ca ai raspuns tu si nu el.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

P.S. Salariat la 19 ani, da. Tu ai reusit sa strangi asemenea suma la varsta pe care o are el?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dar de ce vrei tu un telefon asa de scump? Doar pentru fite, nu?
Eu iti garantez ca Samsung S22 face la fel de bine 75% din ce face Xiaomi-ul tau.
Facebook, Instagram, TikTok Candy Crush si ce oi mai face tu pe el vor merge fix la fel de bine ca pe Xiaomi, nu vei avea dintr-o data o imbunatatire fantastica. La calitatea pozelor, da, Samsung S22 bate orice. Dar spune-mi, cand te uiti la o poza facuta cu Xiaomi e neinteligibila, si crezi ca aia facuta cu Samsung va fi opera de arta?
Ma rog, concluzia e ca daca vrei neaparat telefonul, ia-l, dar convingeti mama ca ai un vis si poti sa tii-l implinesti, si ca daca nu poti, vei suferi.
Te inteleg, e varsta, nevoia de a iesi in evidenta, nevoia de apreciere din partea anturajului, samd. Dar o inteleg si pe mama ta, ca si eu sunt parinte de adolescent. Stie valoarea banului mai bine decat tine, si vrea sa te invete un principiu de viata. Nu vrea sa te vada cu telefon de bogati, dar fara bani de o chifla.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru darrio2007):

Dar de ce esti tu asa sigur ca el nu stie nimic? Poate sa fie casier la supermarket, cu 2000 pe luna. Sta acasa la parinti, casa, masa asigurate, pune jumatate din salariu deoparte, si iacata, in 7 luni are bani de Samaung. Daca tie ti-o fi fost greu la 19 ani sa faci bani de o chifla cu sana, nu inseamna ca tuturor le e greu.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Posibil sa fie cum spui. Astept si parerea lui. Viitorul nu ti-l faci cu un telefon. Daca vrea sa-si faca un viitor.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru darrio2007):

Da. La 19 ani eram student si lucram si 4-5 ore pe zi. Pentru ca ma ducea mintea, faceam bani frumosi. La 19 ani si jumatate aveam bani sa imi iau o masina la mana a doua.
Sunt curios sa vad ce mai intelegi de data asta din raspunsul meu happy happy happy

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Depinde ce lucrai.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

P.S. Ai facut facultatea in Pussy?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru darrio2007):

Nu. Pe acolo imi fac veacul doar.

| sweetys a răspuns:

Nu tot ce este scump este si bun. Ia in calcul la ce vrei sa il folosesti. Din ce am citit, tu doar vrei sa te dai mare cu un telefon scump si te compari cu altii. Daca telefonul actual nu are nici o problema nu merita, si are dreptate mama ta, nu merita sa investesti mai mult de 2000 lei într-un telefon.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru darrio2007):

Secretar de Ajutor de Bagator de Seama.
A, stai ca tu nu le ai cu umorul, si o sa zici ca asta nu e un job real, ca mint, bla bla.
Ok. Eram agent la o firma de publicitate. Lucram pentru comision. Cel mai mare a fost de $1200, suficient cat sa-mi iau un Opel Kadett sh.
Lamurit?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Din cate inteleg, ala e salariul tau, nu? Ai dreptul sa-ti iei ce vrei, nu mai depinzi de parinti!