| NoEat a întrebat:

Care e mai bun Samsung Galaxy Alpha sau Iphone 6? Pareri multe si argumente. Funda

7 răspunsuri:
| andraelena1234567890 a răspuns:

Cele doua smartphone-uri se aseamana in multe privinte, de la display-ul de 4.7 inci si carcasa metalica pana la slotul nanoSIM.
iPhone 6 este fabricat din metal, acesta masoara 6.8 mm grosime si cantareste 129 de grame
Galaxy Alpha are cadrul din metal, iar spatele din plastic perforat, masoara 6.7 mm grosime si cantareste 115 grame.

Daca iti doresti un smartphone fabricat in intregime din metal, iPhone 6 este telefonul pe care-l vei alege, acesta arata mult mai bine decat Alpha care este cel mai atractiv smartphone produs de Samsung.
iPhone 6: display IPS Retina HD LCD cu diagonala de 4.7 inci si densitatea pixelilor de 326 ppi.

Samsung Galaxy Alpha: display Super AMOLED HD cu diagonala de 4.7 inci si densitatea pixelilor de 312 ppi.

Poate parea dezamagitoare rezolutia HD suportata de cele doua telefoane, dar pentru o diagonala de 4.7 inci aceasta este mai mult decat satisfacatoare.

Ambele display-uri, cu toate ca folosesc tehnologii diferite, ofera imagini de calitate, culori vii si unghiuri largi de vizibilitate.
iPhone 6: 8 MP cu flash True Tone si camera frontala Face Time HD.

Galaxy Alpha: 12 MP cu blitz LED si camera frontala de 2.1 MP.

Samsung Galaxy Alpha este echipat cu aceeasi camera ca si Galaxy S5, aceasta are mai multi MP decat cea a lui iPhone 6, dar nu doar numarul de megapixeli conteaza pentru a realiza poze reusite.

Samsung Galaxy Alpha vs iPhone 6 – software:

iPhone 6: IOS 8.

Galaxy Alpha: Android 4.4.4 KitKat impreuna cu TouchWiz.

Sistemul de operare poate face diferenta dintre cele doua telefoane, este cunoscut faptul ca IOS-ul este un sistem de operare intuitiv si usor de utilizat, acesta nu consuma multe resurse de aceea nu conteaza prea mult echiparile hardware pentru a oferi performante de top.

De cealalta parte, Android-ul a evoluat mult de la primele versiuni, dar interfata TouchWiz ingreuneaza OS-ul si consuma mai multe resurse, pentru un fan Samsung nu poate parea un sistem greoi.

Personal prefer Android-ul, imi permite o mai mare libertate de alegere, chiar daca IOS-ul pare mai elegant.
iPhone 6: procesorul pe 64 biti Apple A8 si 1 GB memorie RAM;

Galaxy Alpha: procesorul Octa-Core Exynos 5 5430 si 2 GB memorie RAM.

Memoria RAM suplimentara de pe Alpha ii permite acestuia realizarea unui multitasking superior telefonului Apple, dar, cum am spus si mai sus, vorbim de configuratii diferite ce ruleaza sisteme de operare diferite.
iPhone 6: 16/64/128 GB fara slot microSD.

Galaxy Alpha: 32 GB fara slot microSD.

Niciunul dintre cele doua telefoane nu sunt echipate cu sloturi microSD, in cazul lui iPhone 6 exista mai multe versiuni de memorie interna din care poti alege, dar in cazul lui Galaxy Alpha exista doar versiunea cu 32 GB memorie interna.
iPhone 6: 1810 mAh.

Galaxy Alpha: 1860 mAh cu Ultra Power Saving Mode.

Cele doua telefoane au baterii aproape identice, Galaxy Alpha ofera o autonomie de lucru de o zi, iar cu functia Ultra Powe Saving Mode activata poate atinge o zi si jumatate, cat priveste autonomia lui iPhone 6 aceasta ajunge pana la aproximativ 10 ore, dezamagitor, dar acesta a fost intotdeauna unul dintre punctele slabe ale telefoanelor Apple.
Pretul lui iPhone 6 este mare in comparatie cu cel al lui Galaxy Alpha, iar performantele dintre cele doua sunt similiare, experienta de utilizare este totusi alta.

Daca as avea de ales intre iPhone 6 si Samsung Galaxy Alpha, nefiind un fan Apple sau Samsung, as merge pe smartpone-ul sud coreean.
Funda! :***

Răspuns utilizator avertizat
| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Depinde ce iti place. Ios sau android. Fiecare telefon are "defectele sale "...Nu exista telefon perfect. Dar sincer iti spun. Eu as alege Samsung pentru ca... e un telefon ok si de durata.
iphone 6. e un telefon mai nerezistent sa zic asa.Si cica " se indoaie in buzunar"... am vazut anumite teste intre iphone si Samsung... Si se pare ca Samsung a iesit castigator...mai ales la testele de rezistenta. Iphone scapat de la 1 metru inaltime. i s-a spart ecranul. Samsung scapat de la 1 metru. Nu a patit absolut nimic. iphone sunt niste telefoane delicate si sensibile. Au si ele defectele lor precum orice telefon.Am un Samsung note.si un iphone 5s. Si sincer. iphone-ul l-am pus in cutie de mult timp..si am ramas pe note..chiar daca are ecranul mare pentru manuta mea laughing. Numai bine. Tu cumpara ce iti place.

| Anonimus12345678 a răspuns:

E adevarat faptul ca Samsung e mult mai bun decat iphone dar iphone-ul e mult mai rapid.chiar daca are camera de 8 mp tot iphone-ul e mai bun in poze.la Samsung ai foarte foarte multe setari de care nu ai nevoie sau poti sa te pierzi intre ele.ti-as recomanda iphone 6 deoarece e un telefon foarte rapid in jocuri dar si in navigere pe net. apropo de celalat comentariu iphone 6 NU SE INDOIE doar iphone 6+ se indoaie deoarece e mare si e facut din aluminiu. uite niste link-uri care te-ar pute ajuta:
bend test:https://www.youtube.com/watch?v=TNUWSqqqQcU
Samsung vs Apple:https://www.youtube.com/watch?v=bmRJPgPGvUw
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| VibeTrix a răspuns:

IPhone 6, logic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Apple iPhone 6, deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia/MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/......ompare.php

Toate cele bune.