| Nedelcu_Carlos_1990 a întrebat:

Ce este androidul si la ce foloseste, nu prea stiu. am un telefon cu asa ceva.

10 răspunsuri:
| MihaiYou a răspuns:

Ce este Android?
Conform definitiei de baza, Android este un sistem de operare pentru smartphone-uri, asemeni platformelor iOS care ruleaza pe iPhone si BlackBerry OS ce functioneaza pe handset-urile BlackBerry.
Platforma a fost creata de Google si a rulat pentru prima data pe telefonul T Mobile G1, lansat in 2008.

De ce este Android atat de special?
Cei de la Google nu ar fi putut lua o decizie mai inteleapa atunci cand au decis sa lanseze Android ca un sistem open source.

| Niiiicu a răspuns:

Androidul este un sistem de operare ce se gaseste pe multe telefoane ca Samsung, LG, HTC, si el face folosirea telefonului cat mai usoara, in idee cu cat ai o versiune de android mai noua telefonul va merge mai bine

| UnUtilizator92 a răspuns:

Este un sistem de operare prin care ruleaza telefonul.
e ca un calculator cu windows asa cum ai tu pc tau sau un laptop. el fiind doar un telefon. happy cu sistem de operare android

| Didyshiatat a răspuns:

E un sistem de operare cu mai multe aplicatii si care are wifi (prinde internet de la wireless)

| raresm99 a răspuns:

Androidul este un sistem de operare. Te ajuta ca sa poti interactiona mai bine cu internetul. Poti descarca aplicatii etc...

| NCN a răspuns:

Google.Ce este Android?
Conform definitiei de baza, Android este un sistem de operare pentru smartphone-uri, asemeni platformelor iOS care ruleaza pe iPhone si BlackBerry OS ce functioneaza pe handset-urile BlackBerry.
Platforma a fost creata de Google si a rulat pentru prima data pe telefonul T Mobile G1, lansat in 2008.

De ce este Android atat de special?
Cei de la Google nu ar fi putut lua o decizie mai inteleapa atunci cand au decis sa lanseze Android ca un sistem open source.

| HerOdotA a răspuns:

Androidul este un sistem de operare care te ajuta la multe programe.Cu el poti avea gps, jocuri 3D dar depinde cit de performant este androidul

| Cristian_Cristi_1905 a răspuns:

Un sistem de operare ce ajuta in functie de versiune
AJUTA cu browse-ing mai rapid, aplicati si multe altele

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Android-ul este sistemul de operare al telefonului ( asemenea Windows-ului de la Pc ).
Fără el telefonul NU poate funcţiona...

Toate cele bune.