| anooonyyym a întrebat:

Cum fac update la telefonul meu Lg Optimus Black P970 la ultimul android aparut disponibil?

P.s: Vreau raspunsuri cat mai clare si poate si un tutorial in romana sau engleza si un link ceva

Multumesc dau Funda la cel mai bun si explicit raspuns

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model vine din fabrică cu Android OS, v2.2 (Froyo) sau v2.3.4 (Gingerbread), upgradabil la v4.0 (Ice Cream Sandwich).

Deci, POŢI face şi update OFICIAL de pe site ( direct de pe telefon ) sau folosind LG PC Suite IV pe care-l poţi downloada de la linkul :
http://www.lg.com/ro/suport-mobil/lg-Optimus-Black-P970 ( secţiunea "PC Sync" )

Trebuie să ai instalat şi LG MOBILE SUPPORT TOOL pe care-l poţi descărca de la acelaşi link, din secţiunea "Actualizare software".

Conectezi cablul USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează LG MOBILE SUPPORT TOOL atunci este ok.

Aşa cum ziceam, ar fi preferabil ca ÎNAINTE de asta să descarci şi să instalezi pe Pc programele menţionate anterior.

Vezi şi :
http://www.gsmarena.com/lg_optimus_black_p970-3704.php

http://www.lg.com/ro/suport-mobil/lg-Optimus-Black-P970

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| dulgherunicu a răspuns:

Telul tau este upgradable to v4.0 (Ice Cream Sandwich) si tutoriale gasesti pe youtube.

| Portretecreion a răspuns:

Mare grija ca eu asa mi-am stricat telefonul si a trebuit sa il duc la reparat. resoftare. am crezut ca ma pricep, m-am uitat la tutoriale si apoi l-am stricat. multa atentie la instructiuni daca vrei sa il updatezi singur.

| anooonyyym explică (pentru bursuc001):

Pai mie imi scrie ca dizpozitivul este blocat cand incerc sa stabilesc o conexiune intre telefon si LG pc suite ce sa fac? si mai exac in care program trebuie sa intru ca sa fac update la android 4 ca in LG mobile suport tool imi spune ca e deja actualizat softwareul dar in setari imi spune clar ca a android 2.3.4

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru anooonyyym):

Update se poate face cu LG Mobile Support Tool!
Dar, dacă îţi spune că NU este o versiune nouă asta se întâmplă deoarece update-ul se oferă TREPTAT, pe ţări şi după furnizorul de internet ( operatorul de telefonie )...
Când va apărea o versiune nouă îţi va arăta în Tool.

Sau poţi încerca să faci update direct de pe telefon ( dacă este versiune disponibilă ) :
"Setări > Despre telefon >Actualizare sistem."

Vezi Manualul, pag 92, pe care-l poţi descărca de la linkul dat în mesajul anterior ( de pe pagina oficială LG ).

Toate cele bune.