| Altadata a întrebat:

Cum se formateaza o baterie de telefon? Sau mai trebuoe formatata?

Răspuns Câştigător
| iInfinityDarkness a răspuns:

Bateriile pe li-on, de obicei nu se formatează.
-O consumi pana se inchide telefonul, dupa care o tii la incarcat 12 ore cu telefonul inchis.
-Il deschizi, o consumi la fel, pana se inchide telefonul si iar o pui la incarcat 12 ore cu telefonul inchis.
- Mai repeti inca o data aceeasi procedura (de 3 ori in total), dupa care il poti incarca oricum.
-Daca ai nevoie de telefon in perioada asta, poti sa-i scoti cartela SIM sa o pui in altul.

4 răspunsuri:
| CosminALX a răspuns:

Nu se mai formateaza fiindca sunt pe li-ion.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,
bateriile pe litiu ion nu se formateaza. Doar cei pe nichel cadmiu se formateaza. Acest lucru se intampla datorita faptului ca cei pe ni-cd au un asa numit efect de memorie care creste cu fiecare incarcare. Cu alte cuvinte se ajunge in situatia ca acumulatorul sa iti spuna ca este plin dar de fapt el sa fie aproape gol. Iar in momentul in care incepi sa il utilizezi, acesta pare sa se descarce rapid.

Spre deosebire de ni-cd, cei pe litiu ion au si ei acest efect de memorie dar intr-un mod diferit. In plus efectul fizic este neglijabil.

| TheCosmin02 a răspuns:

Cel mai corect raspuns e al lui iInfinityDarkness
am spus asta ca sa nu scriu acelasi lucru ca sai iInfinityDarkness

| puscahoreangaion a răspuns:

Mai exact deviceul tau cauta update pentru versiunea ta de android