| Ciocoflencea a întrebat:

Daca am pe un iphone 4s gevey sim si am ios 6 pe el si vreau sa ii fac update la 8 trebuie sa ii cumpar alt gevey? sau pot sa scot gevey-ul sa ii fac update sa il pun la loc si va merge in continuare?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Depinde ce capacitate are telefonul. Daca ai doar 8Gb sa zic nu poti sa instalezi iOS 8 pentru ca nu o sa til ia. Daca ai 16 Gb atunci potisa treci la 8.In caz ca ai doar 8 gb capacitate poti sa mergi pina la 7.2.1 atit.Acum sa revin daca tu faci ce spui ca vrei sa faci nu vei mai putea folosi telefonul deloc.De ce? Pt ca telefonul tau este blocat pe o retea anume si daca l-ai decodat cu acel sim de care spui cind faci update la 8 telefonul se va nu bloca se va inactiva automat singur dupoa ce ai facut update.Cu alte cuvinte vei avea un telefon cu IOS 8 dar pe care nu il poti folosi. Daca vei dori sa il faci folosibil atunci vei avea nevoie de 2 chestii nu doar de unul si anume nu doar vei avea nevoie de deblocare ci si de activare.Activarea asta nu stiu exact in ce consta dar stiu sigur ca nu o poti face tu singur, nici eu si nimeni de pe aici de pe net.Activarea o pot face doar cei care au service de telefoane si nu spun la nimeni ce si cum fac asta.Ca urmare va trebuie sa platesti o activare, apoi o alta deblocare cu simul ala de care spui sau alta metoda.Pt tine cel mai usor si convenabil acum ar fi o decodare factory, adica factory unloack, dupa care poti sa treci la ce iOS vrei.Deci nu mai poti sa pui nimic la loc si sa mearga dupa.Mai bine stai asa decit sa stai sa te uiti la el dupa. Apropoo cit costa un iphone 5S factory unlock in Ro? Daca ai idee.