| Deliiiaaa a întrebat:

Heei TPU. Doar ce am primit un telefon Orange Zali. Vreau sa va intreb cat trebuie lasat la incarcat ca sa se formateze bateria? :/

Răspuns Câştigător
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Bateria telefonului tau nu necesita formatare, este recomandat sa o incarci complet iar dupa aceea sa deconectezi incarcatorul, detalii despre incarcarea bateriei precum si modalitati de optimizare a acesteia poti gasi in manualul telefonului de aici : https://www.orange.ro/......li/ic/6482 incepand cu pagina 16.

Cu prietenie,
Orange Helper

3 răspunsuri:
| Gabi19971983 a răspuns:

24 h
Daca nu il lesi se va strica
Funda?

| LittleBugsBunny a răspuns:

Bateria la un telefon se lasa pana se consuma de tri ori acumulatorul(bateria) adica ai baterie plina o consumin pana se stinge tel si dupa o incarci la maxim si repeti procedeul de tri ori dupa ce ai incarcat bateria a 3-a oara o poti incarca normal cand vrei

eu asa am facut la toate telefoanele si nu s-a intamplat nimic

| marinel1952 a răspuns:

Bateria LI.Ion nu se formateaza.Prima incarcare trebuie sa fie de minim 4 ore dupa care se trece la incarcare si folosire in mod normal.